Glivična okužba nohtov

Glivice na nohtih

Glivična okužba nohtov (onihomikoza) je pogosto stanje, ki prizadane več kot 8% populacije v razvitem svetu. Predstavlja polovico vseh bolezni nohtov in je najpogostejša bolezen nohtov pri odraslih. Zbolijo predvsem starejši ljudje, večkrat moški kot ženske.
Bolezen lahko povzročijo tri vrste glivic: dermatofiti, plesni ali kvasovke. Dermatofiti so daleč najpogostejši krivci in so odgovorni za približno 90% vseh primerov. Okužba s plesnijo predstavlja do 10% primerov, okužba s kvasovkami (npr. kandido) pa je precej redka in prevladuje pri bolnikih z oslabljenim imunskim sistemom. V večini primerov se bolezen začne na sprednjem delu nohta, kjer glivice prodrejo pod prosti rob nohta in se nato širijo navzad proti nohtni korenini in navzdol proti nohtni posteljici. Okužba se lahko razširi tudi na druge nohte, sosednja tkiva in druge ljudi. Nohti na stopalih, predvsem palcu, so veliko pogosteje prizadeti kot nohti na prstih rok.

Znaki in simptomi: Največkrat bolnike sprva moti le videz nohta, ki postane odebeljen, krhek in spremenjene barve (rumen, bel, črn ali zelen). Ponavadi izgubi svoj sijaj, se začne luščiti ali pa celo odstopi od podnohtja, kar imenujemo oniholiza. Ko bolezen napreduje, se lahko pojavijo neprijeten vonj, mravljinčenje, občutek nelagodja, bolečina in deformacija nohta. Prizadetost nohtov na nogah v hujših primerih povzroča težave pri stanju, hoji ali telesni aktivnosti. Kakovost življenja se lahko zmanjša tako zaradi fizičnih in poklicnih omejitev kot tudi zaradi psiholoških učinkov. Neprijeten izgled in deformacija nohtov namreč pogosto vplivata na bolnikovo samozavest in uspešnost socialnih interakcij.

Onihomikoza

Dejavniki tveganja za razvoj glivične okužbe nohtov vključujejo starost, kajenje, motnje perifernega krvnega obtoka, oslabljen imunski sistem, dolgotrajen ali pogost stik z vodo, prekomerno znojenje, uporabo javnih kopališč, savn ali telovadnic, toplo in vlažno podnebje, glivične okužbe drugod po telesu ter diabetes. Pri diabetikih lahko visoke vrednosti glukoze v krvi privedejo do okvar žilnega in živčnega sistema, ki so povezane s pogostimi in potencialno resnimi zapleti glivične okužbe, zato je te bolnike potrebno še posebej natančno spremljati.
Onihomikoza na nohtih nožnih prstov je pogosto povezana z ortopedskimi nepravilnostmi stopal ali nepravilno (tesno in nezračno) obutvijo, onihomikoza na nohtih prstov rok pa z dolgotrajno uporabo plastičnih rokavic, pogostim in dolgotrajnim kontaktom s sladkimi izdelki (npr. vsakodnevna priprava slaščic), prekomerno uporabo detergentov ter določenimi poklici, pri katerih prihaja do ponavljajočih se drobnih poškodb nohtov in obnohtne kožice (npr. vrtnarji, frizerji). Takšne drobne poškodbe, ranice ali razpoke so lahko tudi posledica pretesne obutve ter agresivne manikure ali pedikure. Čeprav so marsikdaj neopazne, glivicam olajšajo vstop v noht in okoliško kožo in tako sprožijo razvoj okužbe.
Velikokrat glivično obolenje prehaja med člani družine, ki uporabljajo ista obuvala, brisače ali druge pripomočke. Jasno je tudi, da so nekateri ljudje že po naravi dovzetnejši za pojav glivičnih okužb, kar kaže na možnost genetske predispozicije za razvoj te bolezni.

Sum na onihomikozo lahko postavimo s pomočjo dermatoskopije, pri kateri zdravnik s posebno napravo, imenovano dermatoskop, prizadeto površino osvetli, poveča in prepozna tipične spremembe, ki s prostim očesom niso vidne. Kljub temu je pred začetkom zdravljenja sum potrebno potrditi tudi z laboratorijskimi testi, saj se lahko nekatere druge bolezni ali poškodbe nohtov kažejo podobno kot glivične okužbe.

Rumeni nohti

Izbira zdravljenja je odvisna od tipa in resnosti bolezni ter števila prizadetih nohtov.

  1. Sistemska peroralna terapija v obliki tablet omogoči krajše zdravljenje in višjo stopnjo ozdravitve. Največkrat uporabljamo terbinafin, itrakonazol ali flukonazol. Slaba stran sistemskih protiglivičnih sredstev so hujši stranski učinki.
  2. Lokalna terapija v obliki krem ali lakov za nohte se uporablja predvsem v primerih površinske onihomikoze (okužbe vrhnjega nohtnega sloja), prizadetosti manj kot polovice nohta, kot dodatno terapijo v kombinaciji s peroralno terapijo, v profilaktične namene za preprečevanje ponovitve bolezni ali pa pri bolnikih, pri katerih je sistemsko zdravljenje kontraindicirano. Nekaj pripravkov lahko najdete tukaj.
  3. Druge oblike zdravljenja vključujejo lasersko zdravljenje, fotodinamično zdravljenje, delno ali popolno kirurško odstranitev nohta ter kemično odstranjevanje nohta s pripravkom iz uree. Poslužimo se jih, kadar zgornji obliki zdravljenja nista učinkoviti ali pa kot njuno dopolnilo. Kombinacija peroralne, lokalne in nefarmakološke terapije lahko namreč izboljša prognozo ter zmanjša stranske učinke in trajanje zdravljenja.

Zapleti in prognoza: Nezdravljena onihomikoza predstavlja stalen vir okužbe, ki se lahko širi tudi na okoliška tkiva. Tveganje za to se še poveča v primeru poškodbe nohta ali obnohtne kožice, ki olajša vstop glivic v tkivo. Pri bolnikih z glivično okužbo je zvečana tudi verjetnost za pojav bakterijskih okužb, kot so celulitis, šen, paronihija, osteomielitis ali sepsa. Zapleti so pogostejši pri starejših bolnikih in bolnikih s sladkorno boleznijo ali imunsko pomanjkljivostjo. Glivična okužba nohtov je marsikdaj trdovratno stanje, ki lahko vpliva na kakovost bolnikovega življenja, a jo je z ustreznimi preventivnimi ukrepi in terapijo mogoče uspešno ozdraviti. Res pa je, da se glivične okužbe nohtov na nožnih prstih na zdravljenje načeloma slabše odzivajo kot okužbe nohtov na prstih rok. Kljub uspešnemu zdravljenju lahko nenormalen videz nohta vztraja še več mesecev, včasih celo dlje, saj nohti ponavadi rastejo s hitrostjo le 1.5-2mm na mesec. Ponovitev bolezni ni neobičajna in se pojavi pri 10-53% bolnikov. Lahko je posledica nepopolne ozdravljenosti prejšnje okužbe ali pa gre za novo okužbo. Po zaključku zdravljenja lahko uvedemo profilaktično zdravljenje z lokalnimi protiglivičnimi pripravki, s katerimi preprečujemo ponovno okužbo.

Dodatni in preventivni ukrepi: Glivice najbolje uspevajo v toplem in vlažnem okolju, zato poskrbite, da prizadeta površina ostane suha in kožo po kopanju ali prhanju temeljito obrišite. Med obiskom bazena ali savne nosite natikače in se tako izognite neposrednemu stiku z javnimi površinami, na katerih se glivice pogosto nahajajo.
Nogavice in čevlji naj bodo izdelani iz naravnih materialov, ki omogočajo kroženje zraka in preprečujejo znojenje. Nogavice je potrebno zamenjati takoj, ko postanejo mokre, čevlji pa morajo biti popolnoma suhi, preden jih ponovno obujete. Obutev naj ne bo pretesna. Nohte pristrizite na kratko, pri tem pa pazite, da ne poškodujete obnohtne kožice, saj to glivicam olajša vstop v tkivo. Pri opravilih, pri katerih je možnost poškodb nohtov ali obnohtne kožice večja, uporabljajte zaščitne rokavice. Izgobajte se tudi sladkorju in kajenju, ki spodbujata rast glivic.

Kaja Mohorko, dr.med.

Viri:

  • http://emedicine.medscape.com/article/1105828-overview
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC88888/
  • Kansky A, Miljković J et al. Kožne in spolne bolezni, Ljubljana, Združenje slovenskih dermatovenerologov, 2009:85.
Deli na družbenih omrežjih
© Prvalekarna. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Prvalekarna poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Prvalekarna
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.