Glivične okužbe

Glivice na prstih nog

Glive so živi organizmi, ki ne spadajo med rastline. Od rastlin se ločijo po tem, da njihove celice ne vsebujejo klorofila, telo pa ni strukturirano (v liste, steblo, korenine in cvet), ampak ga tvori preprosta steljka. Iz narave so nam najbolj poznane gobe, vendar pa med glive prištevamo tudi organizme, ki jih s prostim očesom ne vidimo. Nekateri izmed njih lahko povzročajo okužbe kože, nohtov in drugih organov v človeškem telesu.

Glive se razmnožujejo z bodisi spolnim bodisi nespolnim brstenjem. Produkt tega so trosi, ki se večinoma nahajajo v prsti in/ali zraku. Tako se glivične okužbe pojavijo na koži, sluznicah in nohtih ter pljučih. Za glivice je značilno, da imajo rade topla in vlažna okolja (površina dihalnih poti, vaginalna in ustna sluznica, nožni prsti). Najbolj občutljive skupine ljudi so tisti z oslabljenim imunskim sistemom (otroci, starejši, avtoimunski bolniki in bolniki s terapijo, ki zavira imunski sistem oz. s tujki v telesu, kot so npr. umetni deli sklepov ter srčne zaklopke).

Zdravljenje glivičnih okužb poteka lokalno (s kremami, laki, vaginaletami) oziroma sistemsko (s tabletami, kapsulami oz., v izrednih primerih, infuzijami). Sistemsko zdravljenje je v nekaterih primerih celo bolj problematično od antibiotičnega, saj so celice gliv bolj podobne človeškim celicam kot bakterije. To pomeni, da lahko protiglivične učinkovine vplivajo tudi na določen delež človeških celic, kar privede do večje verjetnosti neželenih stranskih učinkov.

Katere vrste glivičnih okužb lahko pomagamo pozdraviti v lekarni?

Farmacevt vam lahko pomaga pri spopadanju z glivičnimi okužbami kože, nohtov, ustne votline in nožnice.

Glivične okužbe kože povzroča skupina glivic, imenovana tudi dermatofiti. Pojavljajo se predvsem tam, kjer koža »ne diha«, torej v pregibih, na področju stopal in dimelj ter na lasišču. Pojavljajo se rdeče površine in tudi razbarvanja kože, ki precej srbijo in se velikokrat tudi luščijo. Področja obolele kože moramo kot prvo dobro osušiti ter enkrat oz. dvakrat dnevno mazati s kremo, ki vsebuje protiglivično učinkovino (bifonazol, terbinafin, mikonazol, klotrimazol). V primeru okužbe kože na stopalu (atletsko stopalo) je priporočljivo, da razkužimo tudi obutev (z alkoholnimi razkužili, pršili s srebrovimi ioni…). Za primere okuženega lasišča (pa tudi drugih predelov kože) je na voljo tudi šampon s protiglivično učinkovino (ketokonazol). Zdravljenje glivičnih okužb kože običajno traja do nekaj tednov.

Glivične okužbe nohtov se na drugi strani kažejo kot belo-rumena obarvanja nohtov, ki se običajno začnejo na robovih nohtov. Oboleli del nohta se lahko odebeli oz. »privzdigne«. Poveča se tudi lomljivost nohta. Zdravljenje nohtov se lahko lotimo na dva različna načina: z lakom, ki vsebuje protiglivično učinkovino (ciklopiroks, amorolfin), ali z lakom/pisalom s kislino. Zdravljenje s prvo metodo lahko traja tudi do enega leta (lak se nanaša vsakodnevno), vendar pri tem ne poškodujemo samega nohta. Trenutne smernice priporočajo zgoraj omenjen princip. Zdravljenje s kislino je po drugi strani bolj mehanske narave. Kislina zmehča prizadeti del nohta, da ga lažje odkrušimo. Prednost takšnega načina zdravljenja je, da je krajše – poškodovani del nohta lahko odstranimo v par tednih.

Glivične okužbe na ustni sluznici opazimo kot bele oz. rumene pike, aftam podobne tvorbe in razpokane kotičke ustnic. Ustna sluznica je boleča, zatečena, okus v ustih pa suh, »bombažen«. V lekarni vam bodo v tem primeru svetovali oralni gel z mikonazolom. Zdravljenje bo uspešno v najkasneje parih tednih.

Ženske občutijo glivične okužbe nožnice kot pekoč, srbeč občutek v nožnici in/ali sramnem predelu, ki je lahko pordel in otečen. Potencialni izcedek iz nožnice je ali bel, gost in brez vonja ali pa voden (prav tako brez vonja). Okužbe nožnice zdravimo z vaginaletami in kremami (s priloženimi aplikatorji) s protiglivično učinkovino (klotrimazol, fentikonazol, natrijev tetraborat). Odmerek in trajanje zdravljenja sta odvisna od tega, ali je glivična okužba pri posameznici pogost pojav ali ne, vendar praviloma traja do tri dni pri okužbi nožnice in do dveh tednov pri okužbi zunanjega spolovila. Glivična okužba zunanjega spolovila je seveda mogoča tudi pri moških, zdravi pa se na enak način kot pri ženskah.

V primeru, da zgoraj opisani načini zdravljenja ne zaležejo v ustreznem času, morda ne gre za glivično okužbo. Takrat svetujemo obisk zdravnika, ki bo postavil ustrezno diagnozo, tudi s pomočjo laboratorijskega testiranja.

Tina Breskvar, mag. farm.

Deli na družbenih omrežjih
© Prvalekarna. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Prvalekarna poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Prvalekarna
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.