Inkontinenčni dermatitis in razjeda zaradi pritiska: enaki prepoznavni znaki, drugačna obravnava

Inkontinenčni dermatitis ali razjeda

Pogosto se srečujemo z inkontinenco, z dermatitisi zaradi pritiska ali še huje z razjedami, ki se pojavljajo na mestih, kjer pride do podaljšanega stika pacienta s podlago. Sama nega mora biti strokovna, saj nam razjede, ki bi se lahko okužile predstavljajo velik problem. Še posebno so problematični sladkorni bolniki, debeli ljudje in starejši, ljudje, ki se manj gibljejo. So slabo prehranjeni in izsušeni, jemljejo zdravila (kortikosteroidi, citostatiki), imajo nekontrolirano odvajanje urina ali blata in dolgotrajne bolezni, ki izčrpavajo telo.

Definicija urinske inkontinence

Oslabljen mehur in posledično nehoteno uhajanje urina imenujemo urinska inkontinenca, ki jo razdelimo na tri stopnje in sicer lahko, srednjo in težko inkontinenco. Z izgubo nekaj kapljic urina pri kašljanju, smejanju ali telesni aktivnosti, opisujemo lahko inkontinenco. Gre za stresno inkontinenco, kjer urin uide že zaradi manjše obremenitve. Ob tem ne moremo zgolj zamahniti z roko in reči: »Zoprna reč!«. Čeprav gre za težavo, ki prizadene kar 13 % ljudi, jih zgolj dobra četrtina zaradi tega obišče zdravnika. Tudi pred prijatelji jim je o tem neprijetno spregovoriti. To je še eden izmed tabujev, ki je v začetku enaindvajsetega stoletja močno navzoč.

Med ljudmi velja prepričanje, da za urinsko inkontinenco obolevajo ženske po menopavzi. Prepričanje je v veliki meri zmotno, saj bolezen lahko doleti oba spola in tudi zelo mlade ljudi. Več težav pa imajo ženske v menopavzi, ženske, ki so večkrat rodile, telesno manj dejavne ženske in ženske, ki opravljajo fizično zahtevno delo. Urinska inkontinenca je lahko stresna, urgentna ali kombinacija obeh.

Uhajanje zmerne količine urina, ko spodnje perilo lahko premoči še zunanje oblačilo, je srednja inkontinenca, ko pa je prisotna nezmožnost zadrževanja urina in se mehur v celoti sprazni, gre za težko stopnjo inkontinence. Pri zelo težki inkontinenci je poleg urina prisotno še uhajanje blata. V domovih za starejše je kar 80 % stanovalcev inkontinentnih, kar predstavlja povečano pojavnost IAD za 10-krat. Pri težji obliki urin nehoteno uide že takrat, ko oseba začuti močno potrebo po uriniranju.

Pogost razlog za urinsko inkontinenco je v oslabljeni mišici zapiralki ali sfinkterju, ki se nahaja tik pod izhodom mehurja. Pri zadrževanju vode sodelujejo še mišice in vezi medeničnega dna. Razlogov za oslabitev mišic je več. Skrivajo se lahko v dednem zapisu, pogosto pa so vzroki telesna nedejavnost, prekomerna telesna teža, hormonske spremembe, večje število vaginalnih porodov, težko fizično delo, staranje. Omenjeno povzroča še vrsto drugih nevšečnosti, kot so urinska inkontinenca, nastanek hemoroidov, nenadzorovano uhajanje blata, zmanjšan užitek pri spolnih odnosih, težje doseganje orgazma in pri moških prezgodna ejakulacija.

Zdravljenje urinske inkontinence je odvisno od vrste in stopnje obolenja, od stanja genitalnih organov in vzporednih obolenj. Za določitev diagnoze je potreben temeljit zdravniški pregled, na podlagi katerega se določi obliko zdravljenja. Najbolj razširjena oblika zdravljenja stresne inkontinence so Keglove vaje. To so fizioterapevtske vaje, s katerimi se krepijo mišice medeničnega dna. Tovrstna oblika zdravljenja je zelo uspešna – pomaga med 50 in 80 odstotkom bolnicam. Predvsem pa je priporočljivo izvajanje ustreznih vaj, da do inkontinence sploh ne bi prišlo. Tovrstne vaje so preproste, zanje ne potrebujemo posebne opreme ali prostora. Izvajamo jih lahko med vožnjo v službo, med telefonskim pogovorom, gledanjem filma, umivanjem zob in podobno.

Kako izvajati vaje za krepitev mišic medeničnega dna?

Vaje izvajajte z izpraznjenim mehurjem, vmes enakomerno dihajte. Stisnite mišice medeničnega dna in zadržite pet sekund. Nato popustite za sekundo. Vajo ponovite desetkrat, naredite jo večkrat na dan. Bodite pozorni: če ob izvajanju začutite kakršno koli neugodje, bolečine v trebuhu ali križu, potem jo najbrž izvajate napačno.

Vaje za krepitev mišic medeničnega dna imajo več različic. Lahko jih delate tudi tako: mišice desetkrat hitro stisnite in nato sprostite. Ali tako: za pet sekund rahlo stisnite mišice, nato jih za pet sekund stisnite še močneje, nato pa za pet sekund še močneje. Potem jih za pet sekund nekoliko sprostite, nato za pet sekund še bolj in nato jih za pet sekund popolnoma sprostite. Pri vaji si lahko ženske v nožnico vstavite posebne valjčke ali kroglice (najbolj znane so tako imenovane japonske kroglice). Za vse oblike inkontinence se dobijo vložki, plenice ali hlačne plenice z različno vpojnostjo.

Inkontinenčni dermatitis

Inkontinenčni dermatitis (angl. incontinence-associated dermatitis, IAD) pomeni razdraženost kože, ki po daljši izpostavljenosti urinu in blatu vodi v boleče vnetje kože. Navadno se začne z rdečino (eritem), ki žari in srbi. Če vnetje napreduje se lahko pojavijo srbeči in boleči mehurji ali pa razjede kože. Vlažna, topla in rahlo poškodovana koža je idelano razmnoževalno okolje za bakterije in glive. Ti pa lahko povzročijo ne le infekcije na koži, ampak tudi urinarne infekcije. Daljša, kot je izpostavljenost urinu in blatu, večje je tveganje za nastanek IAD. Sama urinska inkontinenca ne povzroča IAD, ampak so za to zaslužni ostali dejavniki, na katere lahko vplivamo. Eden od dejavnikov je naša koža.

Koža je največji človeški organ in skozi življenje ji namenjamo veliko pozornosti. Koža starejših postaja z leti tanjša in regeneracijski procesi se oslabijo. V epidermisu, prvi plasti kože, se zmanjša število slojev poroženelih celic. Upočasni se torej naravno obnavljanje kože. V drugi plasti, dermisu, pride do pomanjkanja kolagena in elastina zaradi česar je zrela koža zgubana, uvela in hrapava. Koža izgubi čvrstost in prožnost. Tudi podkožje se stanjša. Ob prisotnosti inkontinence pa oseba potrebuje dodatno nego, saj je kožo treba zaščititi pred vplivi urina in blata. Amoniak iz urina in prebavni encimi iz blata so agresivni do naše kože, saj vplivajo na pH kože. Naravni zaščitni plašč kože ima kisel pH (4.5 – 5.5), amoniak in prebavni encimi pa kožo naalkalita (pH>7). Koža ima lahko alkalen pH tudi takrat, kadar se redno ob menjavi inkontinenčnega pripomočka uporabljata za čiščenje voda in milo. Alkalen pH kože lahko oslabi regeneracijske procese.

Razlika med inkontinenčnim dermatitisom in razjedo

Velikokrat se inkontinenčni dermatitis zamenjuje z razjedo zaradi pritiska. Razjeda zaradi pritiska je lokalizirana poškodba, pri kateri odmre tkivo zaradi dolgotrajnega stiska kože in podkožja med podlago in kostmi. Nastanejo najpogosteje na križu in petah, na boku in gležnjih, lahko pa tudi kjerkoli drugje na telesu, odvisno od položaja telesa. Polovica jih je na križu in petah. Če ležimo na boku, potem se preležanina pojavi tu, pri sedečih bolnikih na sedalu. Lahko pa se pojavi tudi na komolcih, lopaticah, kolenih. Pri debelih ljudeh lahko nastanejo podobne spremembe v kožnih gubah zadnjice, v dimljah, pod prsmi in na trebuhu. Tudi dalj časa trajajoč kontakt trdih tujih predmetov s kožo ali sluznico lahko privede do nekroze zaradi pritiska. Takšne okvare lahko opazimo pri slabo narejenih mavčnih oblogah. Dolgo vstavljeni katetri in sonde pa povzročijo nekrozo v tem organu (nos, grlo, sapnik, požiralnik, sečnica).

Preležanine

Razdelitev preležanin glede na stopnje:

  • 1. stopnja: rdečina izgine po 15-30 minutah,
  • 2. stopnja: rdečina je stalna, sčasoma se pojavi mehur,
  • 3. stopnja: razjeda zajame povrhnjico in usnjico,
  • 4. stopnja: razjeda sega do mišic.
Razjeda

Nega pri inkontinenčnem dermatitisu in razjedi

Zdravljenje pri inkontinenčnem dermatitisu se razlikuje od oskrbe kronične rane. Najboljša zaščita za preprečevanje IAD je preventivna nega, kar pomeni, da moramo osebi z inkontinenco nameniti še dodatno ustrezno zaščito, kot je le menjanje plenic in čiščenje kože z vodo.  

Odstranjevanje ali zmanjševanje pritiska, trenja in strižnih sil

Pritisk je osnovni povzročitelj preležanin, zato je njegovo zmanjševanje osnovnega pomena pri preprečevanju. Dolga leta je bilo obračanje bolnika edini način. Vendar s tem ne zmanjšamo pritiska, ampak samo skrajšamo čas njegovega delovanja. Zato uporabljamo različne lege telesa, največkrat lego na hrbtu, levem ali desnem boku in 30-stopinjski bočni položaj. Lego bolnika beležimo na list spreminjanja lege telesa. Pritisk razbremenimo tudi, če podlagamo mehke blazine na izpostavljena mesta ali če uporabljamo razbremenilne blazine (antidekubitor) za celo telo. Te so lahko statične ali dinamične. Razbremenilne površine moramo vedno uporabljati skupaj z načrtovanim obračanjem.

Skrb za pravilno in redno nego kože

Za pravilno in redno nego kože in reševanje problema inkontinence je zelo pomembna osebna higiena. Osnovna nega kože je umivanje z mlačno vodo in blagim milom. Kožo je potrebno nato osušiti in zaščititi z mastno vlažilno kremo. Pomembno je tudi skrbeti za čisto, suho in mehko perilo brez gub. Posebno pozorni moramo biti na redno anogenitalno nego pri bolnikih z inkontinenco urina ali blata in pri bolnikih s fistulami.

Skrb za pravilno prehrano bolnika in tekočinsko ravnovesje

Skrb za pravilno prehrano bolnika in tekočinsko ravnovesje je prav gotovo eden izmed bistvenih dejavnikov pri preprečevanju preležanin. Zaradi tega je pomembna začetna ocena prehranjenosti bolnika. Glede na oceno je pomemben individualno izdelani načrt prehrane. Tudi pomanjkanje vitaminov, zlasti A, C in E, lahko prispeva k nastanku preležanin. Pri preprečevanju je pomembna tudi zadostna količina železa, cinka in fosforja.

Razjede zaradi pritiska

Pri razjedi zaradi pritiska se držimo ustreznih higienskih ukrepov, izvajamo redno razbremenitev delov in pri celjenju rane uporabljamo sodobne obloge. Obloge, ki jih uporabljamo za oskrbo dekubitalne rane so:

  • prozorni filmi,
  • hidrokoloidi,
  • hidrogeli,
  • alginati,
  • poliuretanske pene,
  • obloge z Ringerjevo raztopino.

Idealna obloga mora imeti naslednje lastnosti: pospešuje vlažno celjenje rane, daje mehanično in toplotno zaščito, se ne lepi na rano, zmanjšuje bolečino v rani (vlažno okolje), enostavno in neboleče se menja, ne pušča ostankov v rani, dobro vpija izločke, nevtralizira neprijeten vonj, preprečuje okužbo rane,...

Blagovna znamka Hartmann

Blagovna znamka Hartmann poleg velike izbire inkontinenčnih pripomočkov nudi tudi kozmetiko Menalind professional za medicinsko nego kože. Menalind professional temelji na naravnih sestavinah, ki hranijo, ščitijo in obnavljajo zrelo kožo. Vsi izdelki imajo nevtralen pH do kože, tako da vzdržujejo naravno zaščitno plast kože. Ne vsebujejo parabenov in so dermatološko testirani.

Menalind professional razdelimo na:

  • Modra linija za temeljito čiščenje kože - Pri IAD je prvi izbor Menalind professional čistilna pena, ki hitro in nežno očisti kožo brez uporabe vode. Pri tem kože ne drgnemo in jo dodatno ne izsušimo, kot bi to storili z umivanjem z vodo in mili. S čiščenjem s čistilno peno je tudi manj dejavnikov tveganja za infekcijo in manj porabljenega časa za samo nego. Lahko uporabimo vlažilne čistilne robčke velikosti 200 x 300 mm, ki ne vsebujejo alkohola in ne potrebujemo prisotnost vode. Tretja možnost je 8 nežnih, vlažnih rokavic za umivanje celega telesa. Vsaka rokavica je namenjena za en predel. Za razliko od čistilne pene in čistilnih robčkov, rokavice vsebujejo pantenol in aloe vero.
  • Roza linija za zaščito kože - Sem spadata transparentna zaščitna krema in pena za zaščito kože. Transparentna krema tvori prozoren, zračen zaščitni sloj. Ne vsebuje cinkovega oksida in se uporablja izključno za preventivno zaščito kože, nikakor pa ne na iritacijah. Zaščitna pena je namenjena za zaščito kože in se hitro absorbira. Vsebuje pantenol in ureo.
  • Rumena linija za nego kože - Negovalni losjon za telo in olje za telo, ki se uporabljata za vlaženje kože in obnovo lipidov. Vsebujeta hranljive sestavine kot so pantenol, kreatin, mandljevo olje, aminokisline in esencialne maščobne kisline.

Aktivna zaščita kože

Učinkovita zaščita kože lahko zmanjša stopnjo pojava IAD za več kot 27 %. Nežno čiščenje kože brez uporabe vode je zelo učinkovito, saj pomaga ohraniti naravni zaščitni sloj kože.

Aktivno zaščito kože dosežemo s kombinacijo uporabe kozmetike Menalind professional in inkontinenčnih pripomočkov MoliForm in MoliCare, saj ti ohranjajo suho kožo z Advanced Dry tehnologijo in s 3-slojnim absorbcijskim jedrom. Inkontinenčni pripomočki so hipoalergeni in zračni. MoliForm Premium soft je vložek z vpojnim 3-slojnim jedrom brez lepilnega traku, zato se uporablja s hlačkami MoliPants. MoliCare Premium soft pa je plenica z zračnim bočnim predelom in ostaja suha, kljub pritiskom.

Idealen postopek nege za zmanjšano pojavnost IAD pri inkontinentni osebi:

  1. Najprej uporabimo čistilno peno za nežno čiščenje kože brez uporabe vode s pH 4.5 - 5, ki pomaga ohraniti barierno funkcijo kože in vsebujejo hranilne snovi.
  2. Sledi zaščita kože s transparentno zaščitno kremo, ki vsebuje Nutri Skin kompleks z esencialnimi maščobnimi kislinami, aminokislinami, kreatinom in mandljevim oljem, torej snovmi za krepitev pregradne in regeneracijske funkcije kože.
  3. Zadnji korak je ustrezen inkontinenčni pripomoček MoliForm ali pa MoliCare, ki ohranjajo suho kožo in aktivno ščitijo pred iztekanjem.
Zaščita kože

Pripravili:
Urška Kosmač, mag.farm
Brigita J.Koračin, mag.farm 

© Prvalekarna. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Prvalekarna poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Prvalekarna
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.