Kompulzivno prenajedanje

Kompulzivno prenajedanje

Skoraj vsak človek kdaj poje več, kot njegovo telo pravzaprav potrebuje. Včasih se je nekaterim dobrotam pač težko upreti. Pri kompulzivnem prenajedanju pa gre za veliko več kot le občasno zaužitje večje količine hrane. Gre za motnjo hranjenja, za katero je značilen občutek izgube nadzora nad vnosom določenih (največkrat nezdravih) živil. Oseba tako lahko tudi ob odsotnosti občutka lakote v zelo kratkem času zaužije ogromno količino hrane, kar vodi v fizično nelagodje ter občutke krivde, sramu in strahu pred pridobivanjem telesne teže. V nasprotju z nekaterimi drugimi motnjami hranjenja, npr. bulimijo, pa tovrstno vedenje ni povezano z uporabo kompenzacijskih mehanizmov za odpravljanje posledic prenajedanja. Bolnik torej ne bruha, ne uporablja odvajal in ni pretirano telesno aktiven, se pa lahko zgodi, da med posameznimi epizodami prenajedanja omeji vnos kalorij in vsaj tako poskuša preprečiti rast telesne teže.

Vzroki za kompulzivno prenajedanje

Nobenega dvoma ni, da lahko zaužitje hrane spodbudi tvorbo kemičnih snovi, ki izboljšajo naše razpoloženje. Nekatera živila z visoko vsebnostjo maščob, sladkorja ali soli povzročajo spremembe v možganih, podobne tistim, ki jih povzročajo droge.
Pri kompulzivnem prenajedanju gre pravzaprav za način soočanja z negativnimi čustvi, npr. stresom, tesnobo, žalostjo, jezo, strahom, dolgočasjem, osamljenostjo ali slabo samopodobo. Hrana postane sredstvo za začasni pobeg iz neprijetne realnosti in deluje kot droga, v kateri oseba išče tolažbo, ki je ne zna najti drugje. Ni popolnoma jasno, zakaj nekateri ljudje razvijejo takšne vzorce soočanja s težavami, medtem ko zmorejo drugi poiskati bolj zdrave in uspešne mehanizme. Raziskave kažejo, da vlogo pri tem morda igrajo tudi geni, saj se motnja pogosto pojavlja pri več članih iste družine.

Motnje hranjenja

Posledice kompulzivnega prenajedanja

Pogosta posledica je debelost, ki lahko vodi v diabetes, visok krvni tlak, visok holesterol, bolezni srca in ožilja ter možgansko kap. Depresija, bolezni žolčnika, bolezni ledvic, artritis, spalna apnea, oslabljen imunski sistem in nekatere vrste raka so prav tako pogostejši kot pri ostali populaciji. Nekateri ljudje se zaradi motnje izogibajo delu, šoli ali različnim socialnim aktivnostim. Občutki sramu, krivde in kesanja po epizodi prenajedanja vodijo v prikrivanje težav pred bližnjimi, zato pogosto tudi družinski člani in dobri prijatelji njihovega vedenja ne opazijo.

Koga motnja prizadane?

Razvije se lahko pri komur koli. Ocenjujejo, da obstaja 2-3% verjetnost, da človek v določenem obdobju svojega življenja razvije kompulzivno prenajedanje. Stanje je sicer nekoliko pogostejše pri ženskah, vendar pa je število prizadetih moških in žensk bolj enakovredno kot pri drugih motnjah hranjenja. Ponavadi nastane pri mladih odraslih, a žal mnogi ljudje več let ali celo desetletij ne poiščejo pomoči.
Kompulzivno prenajedanje je pogostejše pri debelih ljudeh. Raziskave kažejo, da za motnjo trpi približno 10-15% prekomerno hranjenih, še pogostejša pa je pri zelo debelih, med katerimi naj bi jih kar 70-80% izpolnjevalo kriterije za diagnozo.

Kako lahko prenajedanje nadzorujem in preprečujem?

Pred jedjo si vzemite trenutek za premislek in se vprašajte, ali ste zares lačni. Marsikdo pogosto jé iz navade ali dolgočasja in ne iz dejanske fiziološke potrebe. Prekinite stroge izključevalne diete, saj lahko popolna prepoved nekaterih živil (na primer vseh ogljikovih hidratov) povzroči, da se jih kasneje prenajeste. Kadar si katero izmed prepovedanih živil zares močno zaželite, si dovolite pojesti manjšo količino. Izognite se preskakovanju obrokov in pazite, da vsak dan zadostite svojim kalorijskim potrebam. Uživanje premalo kalorij namreč upočasni metabolizem in ima tako ravno nasproten učinek od želenega- namesto da bi težo izgubili, jo boste začeli pridobivati.
Tudi vpeljava telesne aktivnosti v dnevno rutino lahko močno koristi, saj spodbuja nastajanje hormonov, ki povzročajo občutek sreče. Tako ne pomaga samo pri izgubi odvečne telesne teže, ampak tudi izboljša razpoloženje, zato se potreba po nezdravih mehanizmih soočanja s težavami marsikdaj zmanjša ali celo izgine.
Vendar pa se je s prenajedanjem pogosto težko spopasti brez strokovne pomoči, zlasti če so v ozadju globlje čustvene težave. Osebni zdravnik vas lahko napoti k specialistu, ki vam bo pomagal odkriti in odpraviti psihološke sprožilce, ki bi lahko povzročali vaše vedenje. Učinkovitost različnih oblik zdravljenja se med posamezniki razlikuje. Nekateri se bolje odzivajo na individualne terapije, drugi pa na skupinske, družinske ali zakonske terapije. Bolnikom s simptomi depresije ali anksioznosti lahko močno koristijo tudi antidepresivi, prekomerno hranjenim pa prehransko svetovanje in šola hujšanja. Kadar motnja hranjenja privede do hujših fizičnih težav ali kadar je povezana s hudimi psihičnimi ali vedenjskimi motnjami, pa je lahko edina rešitev hospitalizacija.
Družinski člani, prijatelji, sorodniki, učitelji, terapevti, dietetiki, člani podpornih skupin, zdravniki in drugi zdravstveni delavci vsi skupaj igrajo pomembno vlogo pri zagotavljanju, da oseba z motnjo hranjenja prejme potrebno oskrbo. Njihova podpora, spodbuda in vztrajnost so običajno izrednega pomena, saj veliko bolnikov svojih težav ne priznava in pomoč zavrne. Pri marsikom je zdravljenje dolgotrajen, lahko celo doživljenjski proces, vendar pa je v mnogih primerih edina možnost za srečno in uspešno življenje.

Kaja Mohorko, dr.med.

Viri:

  • http://www.webmd.com/mental-health/eating-disorders/binge-eating-disorder/features/compulsive-overeating-and-how-to-stop-it#1
  • http://eating-disorders.org.uk/information/compulsive-overeating-binge-eating-disorder/
  • http://www.nhs.uk/Conditions/Binge-eating/Pages/Introduction.aspx
Deli na družbenih omrežjih
© Prvalekarna. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Prvalekarna poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Prvalekarna
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.