Na kaj moramo biti pozorni pri nakupu kozmetičnih izdelkov - 1. del

INCI sestavine

Kaj je INCI in kako ga beremo?

Pogosto se uporabnikom pojavljajo vprašanja v zvezi s kozmetičnimi izdelki, ki jih najdejo na prodajnih policah. Namen prispevka ni ta, da bi analiziral INCI sestavine različnih izdelkov in svetoval, katerega kupiti in katerega raje pustiti na policah. Ker pa vem, da veliko bralcev redno raziskuje in išče tudi dobre izdelke v prodaji, sem se odločila, da bom skušala strniti vse drobne nasvete, ki jih lahko upoštevamo ob nakupu.

Morda se sprašujete, zakaj tako? Predvsem iz enega samega razloga: različni certifikati naravne kozmetike (Ecocert, BDiH, Soil association itd) so zelo strogi pri upoštevanju porekla in razgradljivosti sestavin; agresivnosti in smotrnosti le-teh pa pogosto ne upoštevajo. Eden izmed takšnih razvpitih primerov je recimo SLS (Sodium lauryl suphate) – pridobljen iz naravnih virov in povsem razgradljiv, vendar pa močno, zares močno agresiven. Tako zelo agresiven, da ga je iz svojih izdelkov črtala skoraj celotna kozmetična industrija. Je potrebno poudariti, da ta sestavina ne bi smela kaj početi v Ecocert izdelkih?

Naj posebej zapišem: namen te objave ni postavljati mejnih količkov, označiti sestavine (ali znamke ali certifikate) kot pozitivne ali negativne. Prav tako ni namen objave deliti svet na črno in belo (ravno nasprotno!) ali delati zastonjski terorizem. Za to že dovolj poskrbita celoten slovenski in tuji splet. Resnica ne tiči ne v eni ne v drugi skrajnosti, temveč nekje vmes.

Ne glede na to, ali kupujete certificirane ali druge kozmetične izdelke, vam bodo naslednje objave morda prišle prav. Pri vsakem izdelku, ki ga kupite ali želite kupiti, vedno preberite INCI. Pri tem se zavedajte, da neka sestavina ni nujno slaba ali nujno dobra, pogosto imamo lahko opravka z dobrim izdelkom s slabimi sestavinami – vprašanje je le, v kakšni količini so te sestavine uporabljene. Zato je pozicija neke sestavine v INCI seznamu zelo pomembna, predvsem na osnovi tega lahko sklepamo, kakšen bo izdelek. Bolj kot sama sestavina je pomembno sosledje in kombinacija le-teh: pomembna je formula.

Kako mora biti zapisan INCI?

INCI je kratica za International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Vsaka sestavina, ki se jo uporablja v kozmetiki, ima namreč neko mednarodno nomenklaturo (ime), ki se ga morajo držati vsi – od proizvajalcev surovin do proizvajalca kozmetičnih izdelkov. Po evropski zakonodaji morajo vsi kozmetični izdelki, ki so v prometu v Evropski Uniji, imeti na embalaži ali spremnem informativnem listku zapisane sestavine, iz katerih so sestavljeni. Ta seznam sestavin se prav tako imenuje INCI.

Pri zapisu INCI imena se upošteva mednarodno določeno ime, ki je po večini angleško, npr. Cetyl alcohol, Gylcerin, Coco-glucoside itd. Izjema so voda, čebelji vosek, med, sestavine, pridobljene neposredno iz rastlin ter barvila (razen barvila za lase). Barvila so zapisana po CI številki, pogosto pa številki sledi tudi mednarodno ime, npr. CI 77489 (Iron oxide). Voda je vedno zapisana z latinskim izrazom Aqua, enako tudi čebelji vosek (Cera flava ali Cera alba) ter med (Mel). Prav tako so z latinskim imenom zapisana imena rastlin, iz katerih se neposredno pridobiva kozmetične sestavine kot so olja, voski, hidrolati, izvlečki ipd. Tako npr. Prunus amygdalus dulcis oil pomeni olje sladkega mandlja (Prunus amygdalus dulcis je latinsko ime sladkega mandlja); Copernicia cerifera wax je vosek karnauba, Citrus aurantium var. amara flower water je hidrolat nerolija, Urtica dioica leaf extract pa je izvleček koprive. Pri vseh teh sestavinah je lahko v oklepaju podano tudi angleško ime, tako bi imeli npr. Aqua (Water), Cera alba (Beeswax), Cera flava (Beeswax), Mel (Honey) Prunus amygdalus dulcis (Sweet almond) oil, Copernicia cerifera (Carnauba) wax, Citrus aurantium var. amara (Bitter orange) flower water, Urtica dioica (Nettle) leaf extract. Prevod v oklepajih ni obvezen, zato ga nekateri proizvajalci ne zapisujejo.

Zapis INCI mora slediti določenim pravilom. Uporabljene sestavine morajo biti zapisane v vrstnem redu od tiste, ki je je največ, do tiste, ki je je najmanj. Sestavine, ki so v izdelku prisotne v količini, nižji od 1%, so lahko zapisane poljubno, brez vrstnega reda. Na prvem mestu v INCI bo zato tista sestavina, ki jo je največ (navadno voda), na drugem tista, ki jo je malo manj, na tretjem tista, ki jo je še manj itn. Na neki točki bomo prišli do tistega 1%, kjer so sestavine razvrščene pomešano, ne glede na to, ali je nekatere sestavine več ali manj.

Čisto na koncu se navadno znajdejo še alergeni iz eteričnih olj, to so tisti znani Geraniol, Citronellol in podobni. Po zakonu morajo biti vsi alergeni, ki jih vsebujejo uporabljena eterična olja, zapisani na INCI seznamu, če je njihova količina večja od 0,001% za kreme in druge izdelke, ki jih ne speremo, oz. če je njihova količina večja od 0,01% v izdelkih, ki jih speremo. Vendar pa prisotnost takšnega seznama še ni jasen znak, da je proizvajalec uporabljal samo eterična olja. Prav tako odsotnost takšnega seznama ni jasen znak, da je proizvajalec uporabljal samo parfumska olja. Tudi parfumska olja lahko vsebujejo popolnoma iste alergene kot eterična olja (ki morajo zato biti navedeni), hkrati pa obstajajo tudi eterična olja, ki alergenov ne vsebujejo, zato ni potrebno ničesar izrecnega dopisati. Latinska imena eteričnih olj pa boste največkrat zaman iskali v INCI seznamu: vse, kar diši, je po zakonu varovano kot avtorska oz. poslovna skrivnost in se tako skrije za INCI imenom Parfum ali Fragrance, ne glede na to, ali je to mešanica eteričnih ali parfumskih olj.

Kako se bere INCI?

Po vrsti, seveda. No, zapomniti si moramo samo dve pravili. Prvo je to, da so sestavine vedno zapisane po vrstnem redu glede na to, koliko je neke sestavine v izdelku (od največ do najmanj), pri čemer pa so sestavine, ki jih je manj kot 1% lahko zapisane neurejeno. Najbrž se takoj vprašate, kako boste pa vedeli, kje je tisti 1%?

Obstaja kar nekaj kazalcev, ki nam pokažejo, kje se skriva meja enega odstotka. Pravzaprav obstaja kar nekaj kazalcev, ki nam povedo, v kolikšni količini so uporabljene neke sestavine. Seveda je dobro, da vsaj malo poznamo sestavine in njihove funkcije. Pri vsem tem pa je še kako pomembno, kateri izdelek imamo v rokah!

V grobem lahko sestavine, ki nam pokažejo mejo enega odstotka, razdelimo v naslednje skupine:

  • različni konzervansi (razni parabeni kot npr. Methylparaben in Propylbaraben, nato Phenoxyethanol, Dehydroacetic acid, Benzyl alcohol, Potassium sorbate, Sodium benzoate, Imidazolidinyl urea, DMDM hydantoin itd)
  • različni zgoščevalci vodne faze (Carbomer, Sodium poliacrylate in vse, kar se končuje na –acrylate, npr. Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer ipd, Xanthan gum itd). Izjema so geli in ostali izdelki na osnovi vode, kjer je količina naravnih zgoščevalcev za doseganje optimalne gostote lahko večja. Prav tako so izjema izdelki, ki vsebujejo večje količine površinsko aktivnih snovi in so zgoščeni z akrilatnimi zgoščevalci (INCI: Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer). Za zgoščevanje površinsko aktivnih snovi (torej detergentov) namreč obstaja posebej prirejena serija akrilatnih zgoščevalcev, ki se jih uporablja od 2,4% naprej. V takšni formuli nam akrilatni zgoščevalci ne morejo pokazati meje enega odstotka. Primeri teh izdelkov so geli za tuširanje, kopeli in redkeje šamponi.
  • dišave, torej Parfum ali Fragrance
  • rastlinski izvlečki, še posebej takrat, ko je krema čudovito bele barve in po možnosti še čudovitega vonja. Kdor je izvlečke kdaj poskusil uporabljati, ve, kako nagravžno barvo lahko z njimi dosežemo
  • natrijev hialuronat (INCI: Sodium hyaluronate), ki je skoraj vedno prisoten v količini, nižji od 1%. Če je njegova količina večja, bodite gotovi, da bo to z velikimi in rdečimi tiskanimi črkami napisano na embalaži – vsak proizvajalec mora takšen strošek dobro oglaševati!
  • nekatere aktivne sestavine kot npr. bisabolol (INCI: Bisabolol), koencim Q10 ali Ubikonon, alantoin (INCI: Allantoin) itd.
  • različni proteini, npr. Hydrolized silk protein, Hydrolized wheat protein itd.
  • kationski guar, ki se ga uporablja samo v balzamih in šamponih za lase (INCI: Guar hydroxylpropyltrimonium chloride)
  • regulatorji pH in sekvestranti: natrijev hidroksid (Sodium hydroxide), trietanolamine (Triethanolamine), mlečna kislina (Lactic acid), citronska kislina (Citric acid), fitična kislina (Phytic acid)

Takoj, ko v INCI najdemo eno izmed naštetih sestavin, smo po vsej verjetnosti prišli do meje enega odstotka – ne glede na to, kje se nahajajo vse ostale sestavine. Pomnite, da so sestavine, ki so uporabljene v količinah, nižjih od 1%, zapisane naključno.

Meja enega odstotka je pomembna samo iz enega razloga: na ta način lahko ugotovimo, ali so določene aktivne snovi (npr. vitamini) zares prisotne v uporabnih vrednostih ali so tam samo za reklamo. Če krema vsebuje vitamin E, le-tega pa najdemo v vrsti za konzervansom, je vitamin E šel bolj mimo kreme kot pa vanjo.

Tončka Mavrič
avtorica bloga Moja domača kozmetika

Deli na družbenih omrežjih
© Prvalekarna. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Prvalekarna poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Prvalekarna
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.