Okužba z virusom Zika

Virus Zika

V zadnjem času okužba z virusom Zika sproža veliko zanimanja in neodgovorjenih vprašanj. Kaj pravzaprav povzroča? Koga ogroža? Kako se lahko zaščitimo? Poglejmo.

Virus Zika je bil odkrit pri opicah v Ugandi leta 1947, prvi primer okužbe človeka pa so zabeležili 5 let kasneje na istem območju. Od takrat so sprva opažali posamezne primere bolezni v Afriki, Jugovzhodni Aziji, Južni in Srednji Ameriki ter na pacifiških otočjih, do prvega večjega izbruha pa je prišlo na otoku Yap v Mikroneziji leta 2007. Natančen seznam ogroženih držav in zemljevid s prikazom trenutno prizadetih območij najdemo na spletni strani Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Podatki, objavljeni 28.10.2016:

Države z okužbo

Kako se lahko okužimo?

  • s pikom okuženega komarja (najpogosteje),
  • s prenosom virusa z nosečnice na plod ,
  • med spolnim odnosom z okuženo osebo,
  • s transfuzijo krvi okužene osebe (zelo verjetno, a zaenkrat še nedokazano).

Kako prepoznamo bolezen?

Večina okužb poteka asimptomatsko ali z le blagimi simptomi, zato se pogosto zgodi, da oboleli ne poiščejo zdravniške pomoči. Tudi zato natančna incidenca okužb ni znana. Simptomi se pojavijo 3-12 dni po stiku z virusom, trajajo 2-7 dni in lahko zajemajo:

  • povišano telesno temperaturo,
  • slabo počutje,
  • glavobol,
  • izpuščaj,
  • bolečine v sklepih in mišicah,
  • konjuktivitis (vnetje očesnih veznic),
  • bolečine za očmi.

Velika večina prizadetih preboli bolezen brez kakršnih koli posledic. Smrtnost je zelo nizka in ponavadi nastopi pri bolnikih s pridruženimi boleznimi ali oslabljenim imunskim sistemom.

V zadnjem času pa je bila potrjena povezava med okužbo z virusom Zika in pojavom Guillain-Barrejevega sindroma, pri katerem prizadetost živčevja povzroči napredujočo mišično šibkost, mravljinčenje, bolečino, motnje dihanja, padec krvnega tlaka, srčne aritmije ter težave pri govorjenju, žvečenju in požiranju. Večina teh bolnikov sicer popolnoma okreva, so pa možne tudi trajne posledice.

Zika in nosečnost

Okužba med nosečnostjo ima lahko hude posledice. Virus namreč povzroča nekatere prirojene napake pri plodu, predvsem mikrocefalijo - nesorazmerno majhno velikost glave, povezano z zaostankom v duševnem razvoju. Potrjeni so bili tudi primeri prirojenih motenj vida, sluha, rasti in drugi hujši možganski defekti. Nosečnicam se obisk ogroženih območij odsvetuje. Tistim, ki tja vseeno potujejo, pa priporočamo, da o tem obvestijo svojega ginekologa, ki lahko pozorno spremlja potek nosečnosti in po potrebi opravi dodatne preiskave.

Mikrocefalija

Smo Slovenci ogroženi?

V Evropi širjenje bolezni s piki okuženih komarjev ni prisotno. Velika večina obolelih se je okužila na potovanju po ogroženih območjih, v nekaj redkih primerih pa je prišlo do prenosa virusa z okuženega potnika na drugo osebo prek spolnega odnosa. Tveganje za večji izbruh bolezni v naših krajih je po ocenah strokovnjakov zelo majhno.

Kako preprečiti bolezen?

Cepiva zaenkrat ne poznamo. Najboljši način za preprečevanje bolezni je zato ustrezna zaščita pred piki komarjev na ogroženih območjih. Večinoma gre za komarje vrste Aedes aegypti, ki prenašajo tudi nekatere druge tropske bolezni (npr. dengo, rumeno mrzlico, čikungunjo). Pikajo predvsem podnevi, še posebej bodite nanje pozorni zjutraj in pozno popoldne, ko so najbolj aktivni. Nosite dolge hlače in majice z dolgimi rokavi, uporabljajte učinkovite repelente in zaščitne mreže, izogibajte se območjem s stoječimi vodami ter bivajte v klimatiziranih sobah, v katerih se komarji neradi zadržujejo. Prenos prek spolnega odnosa z okuženo osebo lahko preprečite z uporabo kondomov.

Kaj storiti ob sumu na okužbo?

Sum sicer lahko postavimo na osnovi klinične slike in podatka o nedavnem potovanju na ogroženo območje, vendar je potrebna potrditev z mikrobiološko analizo krvi, urina, sline ali semenske tekočine. Simptomi okužbe so namreč neznačilni in podobni simptomom številnih drugih bolezenskih stanj. Vsem, ki v 3 tednih po vrnitvi z ogroženega območja opazite zgoraj omenjene simptome, svetujemo, da obiščete osebnega zdravnika. Ta vas bo po potrebi napotil k infektologu.

Kako poteka zdravljenje?

Specifičnega zdravila zaenkrat ne poznamo, zato je zdravljenje le podporno. Bolnik potrebuje počitek, tekočine za preprečevanje dehidracije, antipiretike za zniževanje povišane telesne temperature in analgetike za ublažitev bolečin. V veliki večini primerov se stanje v nekaj dneh spontano izboljša. Pomembno je, da pred dokončno potrditvijo diagnoze ne jemljemo aspirina in drugih nesteroidnih antirevmatikov (npr. ibuprofen, naproksen, ketoprofen, diklofenak), ker pogosto povzročijo krvavitve pri bolnikih z dengo – boleznijo, ki se lahko kaže z enakimi simptomi kot okužba z virusom Zika.

Lahko zbolimo večkrat?

Raziskave zaenkrat kažejo, da prebolela okužba z virusom Zika prinaša dolgotrajno imunost in ščiti pred pojavom bolezni v primeru ponovnega pika okuženega komarja.

Kaja Mohorko, dr.med. 

Viri:

  1. https://www.cdc.gov/zika/
  2. http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/zika_virus_infection/zika-outbreak/Pages/Zika-countries-with-transmission.aspx
  3. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/zika/en/
  4. http://www.nijz.si/sl/zika-virus
Deli na družbenih omrežjih
© Prvalekarna. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Prvalekarna poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Prvalekarna
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.