Ugrizi kač

Ugriz kače

V Sloveniji lahko naletimo na 3 vrste strupenih kač: navadnega gada (Vipera berus), laškega gada (Vipera aspis) in modrasa (Vipera ammodytes).

Kače sicer niso napadalne živali in človeka ugriznejo le, če se čutijo ogrožene. Do večine ugrizov pride v primerih, ko poskušamo kačo prijeti ali ubiti ali pa jo nenamerno pohodimo. Če zagledate kačo, se ji ne približujte in je ne poskušajte prijemati, pa tudi mrtve kače se ne dotikajte, saj še vedno lahko pride do refleksnega ugriza. Z rokami ne segajte v grmičevje, visoko travo, pod skale ali v skalne razpoke, ki veljajo za priljubljena zatočišča kač. Če na takšnem mestu iščete izgubljen predmet, si pomagajte z daljšo palico. Na izlete s seboj vedno nosite komplet prve pomoči in mobilni telefon z napolnjeno baterijo, da boste lahko po potrebi poklicali pomoč. Če pa se s kačo srečate v domačem okolju, ji omejite gibanje in pokličite Kačofon, kjer vam bodo svetovali, kaj storiti. Kače so pri nas zaščitene, zato je njihovo ubijanje prepovedano.

Vsako leto se v Sloveniji nekaj ljudi zdravi zaradi ugriza strupene kače, smrtnega primera pa ne beležimo že zelo dolgo. Na mestu ugriza na koži opazimo 2 pikčasti ranici v razmiku okoli pol centimetra. Pojavijo se oteklina, bolečina in podplutba, ki se širijo z uda v smeri proti trupu, otečejo in bolijo pa tudi bezgavke. To je posledica širjenja strupa po limfnem sistemu. V hujših primerih se pojavijo sistemski znaki, ki kažejo na prizadetost različnih organov, predvsem prebavil (slabost, bruhanje, bolečine v trebuhu, driska), srca in ožilja (znižan krvni tlak, šok), dihal (zožitev dihalnih poti, težko dihanje) in živčevja (zaspanost, vrtoglavica). Pojavijo se lahko motnje ledvične funkcije, ki se kažejo s proteinurijo (pojavom beljakovin v urinu) in hematurijo (pojavom krvi v urinu), v redkih primerih lahko pride celo do ledvične odpovedi. V krvi najdemo povišano število levkocitov in znižano število trombocitov, možne so blažje motnje strjevanja krvi. Tako kot pri pikih žuželk tudi po ugrizu kače obstaja možnost nastanka alergijske reakcije.

Kače

Slika: zgoraj - navadni gad; spodaj levo - modras (z značilnim rilčkom); spodaj na sredini - laški gad; spodaj desno - navadni gož (nestrupen).

Prva pomoč pri ugrizu strupenjače

  • Skupaj s prizadeto osebo se umaknite na varno mesto. Pomembno je, da ostanete mirni, saj slovenske strupenjače z ugrizom le redko povzročijo hujše zaplete.
  • Rano očistite, da odstranite morebitne ostanke strupa na koži. Obrišite jo v smeri od znotraj navzven, da ostankov strupa ne zanesete v rano, in jo pokrijte s suho sterilno gazo.
  • Odstranite uro, prstane in drug nakit, ki bi lahko kasneje zaradi otekanja oviral krvni obtok. Slecite tudi tesna oblačila. Če je do ugriza prišlo na nogi, sezujte čevlje.
  • Prizadeti ud imobilizirajte (npr. s pomočjo veje ali pohodne palice) ter poskrbite, da leži nižje od srca. Bolnik naj miruje, saj tako upočasnite širjenje strupa po telesu. Namestite ga v polsedeči položaj.
  • Poskrbite za hiter prevoz k zdravniku. V primeru hujše reakcije ali oddaljenosti od zdravstvenih ustanov pokličite na številko 112, kjer vam bodo dali ustrezna navodila in po potrebi aktivirali reševalno enoto (npr. Gorsko reševalno službo).
  • Rano hladite z obkladki. Nanjo ne polagajte ledu, je ne grejte, ne namakajte v vodi in ne mažite s kakršnimi koli kremami ali domačimi pripravki.
  • Če je možno (in ni nevarno!) kačo fotografirajte, sicer pa si poskušajte zapomniti njen videz. Ne poskušajte je ujeti.
  • Strupa iz ugrizne rane nikoli ne izsesavajte, prav tako rane ne izrezujte in ne izžigajte. Navedene metode spadajo med tiste ''ljudske modrosti'', ki lahko naredijo več škode kot koristi.
  • Ne prevezujte uda nad mestom ugriza. Stanja ne boste izboljšali, lahko ga celo poslabšate, saj lahko povečate oteklino ali prekinete dotok krvi v okončino.
  • Prizadeta oseba naj ne pije alkohola in pijač, ki vsebujejo kofein, saj pospešujejo absorpcijo kačjega strupa.

Nadaljnje zdravljenje

Zdravljenje je v večini primerov simptomatsko, kar pomeni, da posamezen bolnik dobiva zdravila glede na simptome, ki se pojavijo v njegovem primeru. To so lahko npr. analgetiki za blaženje bolečin, infuzije tekočin, zdravila za višanje krvnega tlaka in zdravila za širjenje dihalnih poti. Potrebna je tudi zaščita proti tetanusu. Stekline kače ne prenašajo, zato cepljenje ni potrebno.

Na voljo imamo tudi protistrup, ki ga uporabimo v primeru hujše klinične slike, pri otrocih in kadar simptomatsko zdravljenje ni učinkovito. V Sloveniji uporabljamo Viper venom antiserum, European (Equine), ki vsebuje protitelesa proti strupu vseh treh strupenjač, ki živijo v naših krajih. Prednost tega protistrupa je, da pred zdravljenjem ni potrebno poznati vrste kače.

Zaradi možnosti nenadnega nastanka motenj dihanja in delovanja srca in ožilja še več ur po ugrizu mora tudi asimptomatski bolnik nekaj časa ostati na opazovanju.

V zadnjih letih v Sloveniji sicer ni bilo smrtnih primerov, saj so bile vse težje zastrupitve pravočasno in uspešno zdravljene.

Kaja Mohorko, dr. med.

Deli na družbenih omrežjih
© Prvalekarna. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Prvalekarna poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Prvalekarna
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.