Uživajte več vlaknin!

Vlaknine

Prehranske vlaknine spadajo med ogljikove hidrate, vendar se za razliko od drugih vrst ogljikovih hidratov ne razgradijo v tankem črevesju, saj nam primanjkuje za to potrebnih encimov. Vlaknine neprebavljene nadaljujejo pot iz tankega v debelo črevo in se na koncu izločijo z blatom, medtem pa pozitivno učinkujejo na delovanje prebavil in drugih organskih sistemov.

Ločimo različne vrste vlaknin, ki imajo zaradi različne zgradbe in načina delovanja tudi različne učinke v telesu. Najpogosteje zasledimo razdelitev na netopne in topne vlaknine glede na njihovo zmožnost raztapljanja v vodi. Živila, bogata z vlakninami, običajno vsebujejo obe vrsti vlaknin, vendar v različnih razmerjih.

Netopne vlaknine (npr. celuloza, hemiceluloza, lignin) najdemo npr. v polnozrnatih žitaricah, amarantu, bulgurju, kvinoji, ajdi, prosu, tefu, ječmenu, soji, pokovki, fižolu, grahu, leči, čičeriki, kostanju, kokosu, sončničnih semenih, rjavem rižu, mandljih, makadamijah, pistacijah, pinjolah, arašidih, tahiniju, avokadu, korenju, špinači, cvetači, krompirju, sladkem krompirju, buči, zeleni, paradižniku, jagodičevju, datljih, suhih figah, suhih marelicah, lanenem semenu, kakavu, temni čokoladi, itd. Delujejo tako, da povečajo maso in volumen blata, ga naredijo mehkejšega in pomagajo pri preprečevanju zaprtja. Z uživanjem teh vlaknin lahko celo za polovico skrajšamo čas potovanja hrane skozi prebavni sistem.

Topne vlaknine (npr. psilium, pektini, beta glukani, glukomanan, inulin, oligofruktoza, guar gumi) najdemo npr. v ječmenu, ržu, ovsu, špargljih, brstičnem ohrovtu, lanenem semenu, chia semenih, fižolu, grahu, leči, soji, buči, trpotcu, avokadu, oreščkih, suhih figah, jabolkih, pomarančah, grenivkah, jagodah, hruškah, marelicah, breskvah, nektarinah, itd. Topne vlaknine ob stiku z vodo tvorijo gel, ki upočasni absorpcijo nekaterih snovi in tako vpliva na različne presnovne procese. Ker v črevesju vežejo holesterol, se zmanjša njegova koncentracija v krvi, to pa ima pozitiven vpliv na stanje srčno-žilnega sistema. Upočasnjujejo tudi razgradnjo kompleksnejših ogljikovih hidratov in absorpcijo glukoze, zato zmanjšujejo nivo krvnega sladkorja in tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa 2. V nasprotju z netopnimi vlakninami, ki se priporočajo pri zaprtju, lahko topne vlaknine lajšajo težave z driskami, saj absorbirajo odvečno količino vode v črevesju. Poleg tega delujejo tudi kot prebiotiki, kar pomeni, da jih črevesne bakterije fermentirajo (razgrajujejo) in uporabijo kot hrano. Posledica je povečanje števila koristnih bakterij v črevesju. Med fermentacijo nastajajo kratkoverižne maščobne kisline (npr. acetat, butirat, proprionat), ki imajo pozitiven učinek na delovanje prebavil, saj jih črevesne celice uporabljajo kot vir energije za svoje delovanje. Stranski produkt bakterijske razgradnje vlaknin pa je nastajanje plinov, zato lahko hrana z veliko fermentabilnimi vlakninami povzroči napihnjenost in nelagodje v trebuhu, še posebej pri bolj občutljivih osebah ter tistih, ki sicer ne uživajo veliko vlaknin.

Hrana z vlakninami

Z uživanjem živil, bogatih z vlakninami, lahko lažje vzdržujemo telesno težo, saj vlaknine obrokom znižajo glikemični indeks, upočasnjujejo praznjenje želodca, povečujejo občutek sitosti in znižujejo nivo krvnega sladkorja po obroku. Z uživanjem vlaknin lahko preprečujemo ali lajšamo tudi številna bolezenska stanja, kot so zaprtje, driska, hemoroidi, divertikuloza, žolčni kamni, rak na debelem črevesju, debelost, sladkorna bolezen in ateroskleroza.

V zahodni prehrani prevladujejo živila, ki se jim v procesu predelave zmanjša vsebnost vlaknin, zato je pomembno, da izbiramo čim manj predelana živila (npr. polnozrnate žitarice, sadje z lupino vred, ipd.). Ženske naj bi dnevno zaužile okoli 25 gramov vlaknin, moški pa okoli 35 gramov, vendar večina ljudi ne doseže niti polovice priporočene količine. 

Svetujemo vam, da vnos vlaknin povečujete postopoma, sicer vas lahko neprijetno presenetijo vetrovi, napihnjenost in nelagodje v trebuhu. Pomembno je tudi, da ob tem pijete dovolj tekočine, sicer vlaknine ne bodo imele želenega učinka.

Vlaknine se v živilih lahko nahajajo že naravno, lahko pa se jih dodaja med procesom proizvodnje z namenom doseganja pozitivnih učinkov na zdravje ali za povečanje gostote in izboljšanje teksture živila. Vlaknine so zato lahko na deklaraciji zapisane tudi kot aditiv (z E številom).

Če vas po uživanju vlaknin mučijo prebavne težave, poskusite izločiti živila, ki vsebujejo fruktane. Ta vrsta vlaknin je sestavljena iz posameznih molekul fruktoze, povezanih v verigo. Glede na dolžino verige poznamo fruktooligosaharide oz. oligofruktozo (fruktani s krajšo verigo) in inulin (fruktani z daljšo verigo). Fruktane najdemo npr. v pšenici, čebuli, šalotki, česnu, ržu, ječmenu, zelju, brokoliju, pistacijah, zrelih bananah, lubenici, artičokah, cikoriji, špargljih, agavi, fižolu in drugih stročnicah. Spadajo med fermentabilne vlaknine in torej predstavljajo hrano za koristne črevesne bakterije, pomagajo pa nam lahko tudi pri nekaterih vrstah driske. Vendar pa spadajo tudi v skupino t.i. FODMAP živil (fermentabilni oligosaharidi, disaharidi, monosaharidi in polioli). Zanje je znano, da mnogim ljudem z občutljivim prebavnim sistemom (npr. sindromom razdražljivega črevesja ali kroničnimi vnetnimi črevesnimi boleznimi) povzročajo prebavne težave, npr. bolečine v trebuhu, drisko, zaprtje, slabost in napihnjenost. V zadnjem času se pojavljajo tudi dokazi, da so pri mnogih ljudeh s sumom na glutensko intoleranco vzrok za prebavne težave pravzaprav fruktani. Najpogostejši vir fruktanov v prehrani je namreč pšenica, ki je hkrati tudi najpogostejši vir glutena, zato uživanje brezglutenske hrane izboljša težave.

Nekaj nasvetov za povečanje vnosa vlaknin:

  • vedno berite deklaracije in izbirajte živila z visoko vsebnostjo vlaknin (vsaj 7 g vlaknin na 100 g živila),
  • izbirajte polnozrnate kosmiče, testenine in kruh,
  • v kosmiče dodajte suho sadje (npr. suhe slive, fige ali marelice), ki ima še večjo vsebnost vlaknin kot sveže,
  • za pripravo jedi uporabljajte moko z visoko vsebnostjo vlaknin,
  • če imate radi namaze, si pripravite humus,
  • začnite uživati kvinojo, ajdo, bulgur, amarant, proso in tef,
  • krompir uživajte z olupkom vred, saj se v njem nahaja največ vlaknin,
  • namesto belega uživajte rjavi riž,
  • uživajte več stročnic (fižola, graha, čičerike, leče, boba),
  • solato si večkrat privoščite kot samostojni obrok; vanjo dodajte avokado, semena, oreščke, lečo, čičeriko in druge stročnice,
  • izbirajte prigrizke z visoko vsebnostjo vlaknin, npr. pokovko, pečeno čičeriko, polnozrnate krekerje, semena, oreščke, suho sadje,
  • namesto mlečne uživajte temno čokolado z vsaj 70% kakava,
  • vnos vlaknin lahko povečate tudi s prehranskimi dopolnili.

Kaja Mohorko, dr. med.

Veliko izdelkov, ki vsebujejo vlaknine, lahko najdete tudi TUKAJ.

Deli na družbenih omrežjih
© Prvalekarna. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Prvalekarna poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Prvalekarna
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.