Vnetje mehurja

Vnetje mehurja

Vnetje mehurja (cistitis) je ena izmed najpogostejših težav, zaradi katerih se bolniki oglasijo pri svojem zdravniku. Pojavlja se predvsem pri ženskah in najpogosteje nastane kot posledica bakterijske okužbe.

Mehur skupaj z ledvicami, sečevodi in sečnico sestavlja sečila. Njihova naloga je predvsem izločanje odvečne vode in različnih odpadnih snovi, ki nastanejo pri presnovi. Pri filtraciji krvi v ledvicah nastaja urin, ki po dveh sečevodih teče v mehur, od koder po sečnici odteka iz telesa.

Sečila

Kako prepoznamo vnetje mehurja?

Ponavadi se kaže s siljenjem na vodo, občutkom nepopolno izpraznjenega mehurja in pogostim odvajanjem manjših količin urina, pri čemer je prisoten tudi pekoč občutek. Urin je lahko moten, temen, krvav in ima neprijeten vonj. Vnetje lahko spremljata bolečina v spodnjem delu trebuha (nad sramno kostjo) in slabo počutje. Če se okužba iz mehurja razširi na ledvice, se pojavijo tudi vročina, mrzlica, slabost, bruhanje in bolečina v ledvenem predelu.

Niso vsa vnetja mehurja enaka

Ločimo akutna vnetja, ki jih lahko zaradi nenadnih in jasnih simptomov enostavno prepoznamo, in kronična vnetja, za katera so značilne dolgotrajne manj izrazite težave.

Vnetja pa razdelimo tudi na nezapletena in zapletena, kar je pomembno zaradi različne obravnave in zdravljenja. Večina vnetij mehurja je nezapletenih, torej nastanejo pri sicer zdravih osebah brez anatomskih ali funkcijskih motenj v delovanju sečil ter brez predhodnih uroloških posegov oz. operacij. O zapletenih vnetjih pa govorimo, kadar se pojavijo pri osebah s prirojeno ali pridobljeno motnjo v delovanju sečil (npr. boleznimi ledvic, ledvičnimi kamni), oslabljenim imunskim sistemom, sladkorno boleznijo, med nosečnostjo, pri otrocih ali starejših ljudeh, pri moških, pri bolnikih po nedavnem urološkem posegu ali v primerih, ko simptomi trajajo več kot 7 dni. Zapletena vnetja zahtevajo obisk pri zdravniku, dodatne preiskave in prilagojeno zdravljenje.

Vzroki za vnetje mehurja

Vnetje je največkrat posledica okužbe z bakterijami, ki z zunanje strani vstopijo v sečnico in po njej potujejo navzgor do mehurja. Ponavadi so to bakterije, ki sicer živijo v nožnici, na koži intimnega predela ali v črevesju (v približno 80 % gre za bakterijo E. coli). Njihov vdor načeloma preprečujejo različni varovalni dejavniki, kot so zadosten pretok urina, primerna sestava urina z nizkim pH, močan imunski sistem ter prisotnost določenih snovi, ki v urinu nase vežejo bakterije in omogočijo njihovo izplavljanje. Znani pa so tudi dejavniki, ki kljub temu povečujejo možnost za okužbo in posledično vnetje:

  • nedavni spolni odnosi (med odnosom prihajajo bakterije s področja genitalij in zadnjika v stik z vhodom v sečnico);
  • vstavljen urinski kateter (na njem se začnejo razmnoževati bakterije, kar predvsem pri daljši uporabi lahko povzroči okužbo);
  • sladkorna bolezen (glukoza v urinu pospešuje razmnoževanje bakterij, zato so diabetiki z neprepoznano ali slabo zdravljeno sladkorno boleznijo bolj nagnjeni k okužbam);
  • nosečnost (zaradi hormonskih sprememb, povečanega zastajanja urina v sečilih ter nagnjenosti k pojavu glukoze v urinu so nosečnice bolj nagnjene k uroinfektom);
  • menopavza (tudi za to obdobje so značilne hormonske spremembe, ki povečujejo tveganje za okužbo);
  • neprimerna higiena intimnega predela po odvajanju blata (pri brisanju zadnjika v smeri od zadaj navzpred lahko črevesne bakterije zanesemo do vhoda v sečnico);
  • inkontinenca za blato (tudi pri uhajanju blata je vstop črevesnih bakterij v sečnico pogost vzrok za okužbo sečil, še posebej pri nepokretnih osebah in tistih, ki higieni ne posvečajo dovolj pozornosti);
  • uporaba diafragme in/ali spermicidov (povzroči spremembo vaginalne flore, kar vpliva na možnost razvoja okužbe);
  • oviran pretok urina, npr. pri ledvičnih kamnih, povečani prostati ali poškodbah hrbtenjače (zastajanje urina olajša razmnoževanje bakterij v sečilih);
  • oslabljen imunski sistem, npr. pri diabetikih, bolnikih s HIV in rakavih bolnikih;
  • genetska predispozicija (osebe s krvno podskupino P1 so bolj nagnjene k okužbam sečil).

Bakterijske okužbe so sicer najpogostejše povzročiteljice vnetja mehurja, lahko pa do vnetja pride tudi zaradi nekaterih drugih vzrokov. Obsevanje medeničnega področja lahko npr. povzroči vnetne spremembe v tkivu mehurja, pa tudi urinski kateter lahko poškoduje tkivo in sproži vnetni odziv, še posebej če je vstavljen dlje časa. Nekatera zdravila (npr. ciklofosfamid in ifosfamid, ki se uporabljata pri kemoterapiji) lahko povzročijo vnetje zaradi toksičnih snovi, ki nastajajo pri razgradnji zdravil in se izločajo z urinom. Poznamo tudi t.i. intersticijski cistitis, za katerega so značilne dolgotrajne težave in slab odziv na običajno zdravljenje, vzrok zanj pa še ni pojasnjen.

Pri moških brez drugih zdravstvenih težav je vnetje mehurja redko, saj je njihova sečnica daljša, zato bakterije težje prodrejo do mehurja, poleg tega pa se njihova zadnjična odprtina nahaja dlje od vstopa v sečnico, zato črevesne bakterije težje zaidejo vanjo.

Preprečevanje vnetij mehurja

Metode, s katero bi lahko vnetje mehurja zagotovo preprečili, žal še ne poznamo, lahko pa z nekaterimi ukrepi zmanjšate tveganje za nastanek.

  1. S pitjem zadostnih količin tekočine omogočite večji odtok vode iz mehurja, kar prepreči razmnoževanje bakterij v mehurju, hkrati pa se skupaj z urinom izločajo tudi bakterije, ki se nahajajo v sečnici in bi sicer lahko prodrle do mehurja.
  2. Odsvetuje se zadrževanje vode. Ko začutite tiščanje na vodo, je najbolje mehur čimprej v celoti izprazniti.
  3. Pojdite na vodo takoj po spolnem odnosu. Z urinom se bodo izločile tudi bakterije, ki so med odnosom vstopile v sečnico. Priporočljiva je tudi nega spolovil pred in po spolnem odnosu pri obeh partnerjih.
  4. Po odvajanju blata je potrebno poskrbeti za ustrezno higieno in zadnjično odprtino obrisati v smeri od spredaj navzad.
  5. Če uporabljate diafragmo, jo nadomestite z drugimi metodami kontracepcije. Prav tako ne uporabljajte spermicidnih sredstev, ker uničujejo tudi koristno bakterijsko floro na intimnem predelu in tako olajšajo razmnoževanje bakterijam, ki povzročajo okužbe.
  6. Koristi lahko uživanje brusničnega soka, za katerega raziskave kažejo, da vsebuje proantocianidine in D-manozo - snovi, ki zmanjšujejo sposobnost bakterij za pritrjevanje na stene sečil. Ker pa bi bilo za doseganje učinka potrebno zaužiti velike količine soka in s tem tudi neželenega sladkorja, so v lekarnah na voljo prehranska dopolnila v obliki tablet ali kapsul s koncentriranimi izvlečki brusnic in višjo vsebnostjo učinkovin. D-manozo je sicer mogoče pridobiti tudi iz drugih virov in jo jemati samostojno.
  7. Ne pozabite na higieno intimnega predela. Uporabljajte nežna sredstva, ki so posebej prilagojena intimnemu predelu in ne porušijo normalne bakterijske flore. Izogibajte se izdelkom, ki vsebujejo agresivne in dražeče snovi ter parfume.
  8. Nosite bombažno spodnje perilo, saj sintetični materiali ne dihajo in zato z ohranjanjem toplote in vlažnosti spolovila olajšajo razmnoževanje bakterij. Prav tako ne nosite tangic, saj se nanje prenesejo bakterije z zadnjične odprtine, ki lahko nato ob premikanju tangic med telesno aktivnostjo pridejo v stik s spolovilom.
  9. Pomaga lahko jemanje probiotikov, ki obnovijo porušeno vaginalno floro in preprečujejo razraščanje škodljivih bakterij.
  10. Če so težave povezane s hormonskimi spremembami v menopavzi, lahko pomaga tudi uporaba vaginalnih tablet ali krem, ki vsebujejo estrogen.
Brusnični sok

Zdravljenje

Pri blagem vnetju si lahko kar sami pomagamo s pitjem večjih količin tekočin, pogostim odvajanjem vode, izogibanjem spolnim odnosom, primerno intimno nego, pitjem urološkega čaja, uživanjem D-manoze ter pitjem brusničnega soka ali jemanjem drugih preparatov iz brusnic. Pomaga nam lahko tudi kombinacija zeli navadne tavžentrože, korenine luštreka in lista navadnega rožmarina, ki je v lekarnah na voljo kot zdravilo brez recepta (Canephron®). Koristijo pa tudi drugi zeliščni pripravki, npr. čaji ali kapljice z zlato rozgo, njivsko preslico, koprivo, vednozelenim gornikom ali navadnim gladežem.

Če se simptomi ne izboljšajo v 3 dneh, če gre za hujšo okužbo ali če se okužba ponavlja, je potreben obisk pri zdravniku. Okužba se lahko iz mehurja prek sečevodov razširi tudi na ledvice, kar se kaže z vročino, mrzlico, slabostjo, bruhanjem in bolečino v ledvenem predelu. Okužba ledvic je precej resnejša kot okužba mehurja, zato v primeru pojava navedenih znakov poiščite zdravniško pomoč. K zdravniku morajo tudi nosečnice, otroci, moški in druge osebe z zapletenimi oblikami vnetja mehurja.

Pri nezapletenih vnetjih, ki nastanejo kot posledica okužbe, lahko zdravnik že na osnovi značilnih simptomov postavi diagnozo in predpiše antibiotično terapijo, ki v veliki večini primerov okužbo v nekaj dneh tudi pozdravi. Pri zapletenih vnetjih, neznačilnih simptomih in neinfekcijskih vzrokih vnetja pa lahko opravimo tudi različne diagnostične teste, npr. preiskavo urina s testnimi lističi, mikroskopsko analizo urinskega sedimenta, urinokulturo in ultrazvok sečil, s katerimi natančneje opredelimo vzroke vnetja in se lažje odločimo za ustrezen način zdravljenja.

Kaja Mohorko, dr. med.

Preverite našo PONUDBO izdelkov za pomoč pri vnetju mehurja.

Deli na družbenih omrežjih
© Prvalekarna. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Prvalekarna poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Prvalekarna
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.