Vsebina domače lekarne

Domača lekarna

V primeru blažjih težav obisk zdravnika ni vedno potreben – s pomočjo domače lekarne si lahko pomagamo tudi sami. Katera zdravila in druge pripomočke je torej koristno imeti pri roki?

Zdravila za lajšanje bolečin in zniževanje telesne temperature

Paracetamol (npr. Lekadol, Calpol, Daleron, Panadol): Najpogosteje se uporablja za lajšanje glavobolov in drugih blažjih bolečin ter za zniževanje povišane telesne temperature. Poznamo tudi zdravila, v katerih je paracetamol kombiniran z vitaminom C, kofeinom in drugimi učinkovinami, ki prav tako lajšajo simptome gripe in prehlada (npr. Lekadol plus C, Coldrex, Daleron C, Daleron COLD3, Panadol Extra). V velikih dozah lahko paracetamol močno škoduje jetrom, tveganje pa se še poveča ob sočasnem uživanju alkohola. Prevelik odmerek paracetamola je vodilni vzrok akutnih jetrnih odpovedi v razvitem svetu.

Nesteroidni antirevmatiki: Gre za široko skupino zdravil, med katerimi najpogosteje uporabljamo acetilsalicilno kislino (Aspirin), ibuprofen (npr. Brufen, Diverin), ketoprofen (npr. Ketonal), naproksen (npr. Nalgesin, Naprosyn) in diklofenak (npr. Naklofen). Tako kot paracetamol znižujejo povišano telesno temperaturo in lajšajo bolečino, vendar pa v nasprotju z njim delujejo tudi protivnetno. Koristni so pri zdravljenju revmatskih bolezni, blažijo menstrualne bolečine, lajšajo glavobol, zobobol in bolečine v hrbtu. Med stranskimi učinki izstopa draženje želodčne sluznice z možno krvavitvijo v prebavila, zato naj se jih bolniki z želodčnimi težavami izogibajo. Ker zavirajo strjevanje krvi, jih ne smemo jemati pred kirurškimi posegi. Aspirin je kontraindiciran tudi pri otrocih z virusno okužbo – v tem primeru namreč obstaja možnost nastanka smrtno nevarnega Reyevega sindroma.

Druga zdravila za lajšanje prehladnih simptomov

Bolečine v žrelu so pogosto prvi simptom prehlada. Na voljo so različne pastile in pršila, ki vsebujejo antiseptik ali kombinacijo antiseptika in anestetika. Na ta način ne lajšajo le bolečine, ampak tudi uničujejo viruse – povzročitelje prehlada. Če je bolečina zelo močna, se oglasite pri svojem zdravniku, saj gre lahko v tem primeru za angino - bakterijsko vnetje, ki zahteva zdravljenje z antibiotikom. Eden izmed prehladnih simptomov je tudi neprehoden nos. Ksilometazin (npr. Olynth HA, Septanazal), oksimetazolin (npr. Operil) in drugi nosni dekongestivi lahko to neprijetnost učinkovito ublažijo. Pomembno pa je, da jih ne uporabljamo predolgo, saj se lahko v tem primeru prehodnost nosu paradoksno še poslabša.

Pripomočki za oskrbo manjših ran in poškodb:

  • fiziološka raztopina ali antiseptična tekočina za izpiranje ran,
  • obliži,
  • sterilne gaze,
  • povoji,
  • medicinski lepilni trak za pritrditev gaz in povojev,
  • trikotna ruta.

Zdravila za lajšanje blažjih prebavnih težav

Probiotiki lahko v primeru driske bolniku zelo koristijo. Vsebujejo namreč bakterije, ki so del normalne človeške črevesne flore in ki preprečujejo prekomeren razrast patogenih bakterij, torej povzročiteljev bolezni. Pri driski in/ali bruhanju so priporočljive tudi rehidracijske raztopine, s katerimi nadomeščamo izgubljeno tekočino in elektrolite. Če spadate med tiste, ki jih občasno muči zgaga, je koristno imeti pri roki antacide (npr. hidrotalcit – Rutacid), ki nevtralizirajo želodčno kislino in tako omilijo neprijeten pekoč občutek.

Zdravila za preprečevanje potovalne slabosti

Če vam je med vožnjo rado slabo, lahko težave preprečite z antihistaminikom (npr. dimenhidrinat– Dramina).

Zaščita pred piki žuželk

Še posebej v toplejšem delu leta ne pozabite na zaščito pred ugrizi klopov ter piki komarjev in drugih žuželk. Klopi v Sloveniji prenašajo klopni meningoencefalitis in lymsko boreliozo, zato je zaščita pred njimi izredno pomembna. Odveč niso tudi izdelki za pomiritev in hlajenje srbeče kože po pikih (npr. Kamagel).

Zaščita pred soncem

Ne pozabite tudi na izdelke za zaščito pred soncem s primernim zaščitnim faktorjem ter na izdelke za nego in pomiritev kože po sončenju.

Drugi pripomočki:

  • termometer,
  • antiseptik za razkuževanje rok in različnih površin,
  • pinceta za odstranjevanje klopov, trsk, trnov in drugih površinskih tujkov,
  • škarjice za obrezovanje obvezilnega materiala.

Redna terapija

Jemanje zdravil, ki vam jih je predpisal zdravnik, samo po sebi ne zadostuje - ključno je, da jih jemljete redno in v skladu z navodili. Presenetljivo veliko bolnikov na svojo terapijo občasno ali pogosto pozabi, je sploh ne jemlje, jo jemlje v neskladju z navodili ali pa si ne uspe pravočasno obnoviti porabljenih zalog. Ozdravljive in obvladljive bolezni tako lahko postanejo celo nevarne. Pazite, da se to ne zgodi tudi vam.

Za konec naj spomnimo še na nekaj osnovnih pravil varne uporabe domače lekarne

  • Domača lekarna je namenjena izključno samopomoči v primeru blagih težav. Z obiskom zdravnika nikar ne odlašajte, če so težave hujše, trajajo dalj časa, se slabšajo ali se med zdravljenjem pojavijo novi simptomi.
  • Uporabljajte le zdravila, ki jih dobro poznate.
  • Vedno pozorno preberite navodilo in se v primeru nejasnosti posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
  • Brez predhodnega posveta nikoli ne uporabljajte zdravil, ki so bila predpisana drugi osebi.
  • Brez predhodnega posveta zdravil med seboj ne kombinirajte.
  • Zdravila shranjujte v originalni embalaži, na kateri so zapisane osnovne informacije o zdravilu in rok uporabe. Shranite tudi navodila za uporabo, ki jih boste morda želeli ob naslednji uporabi še enkrat prebrati. Rok uporabe redno preverjajte in zdravilo po preteku odnesite v najbližjo lekarno, kjer ga lahko odložite v temu namenjen zabojnik.
  • Zdravila shranjujte v ustreznih pogojih – na suhem mestu pri primerni temperaturi, ki je zapisana v navodilih za uporabo.
  • Zdravila shranjujte izven dosega otrok. Ne pozabite, da je odmerek zdravila odvisen tudi od starosti in teže. Odmerek, ki ustreza vam, zato najverjetneje ni primeren za vašega otroka.

Kaja Mohorko, dr.med.

Deli na družbenih omrežjih
© Prvalekarna. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Prvalekarna poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Prvalekarna
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.