Zakaj se moramo zaščititi pred klopi?

Klop

Prišla je pomlad, z njo pa tudi daljši dnevi, toplejše vreme in več gibanja v naravi. A prijetnejše zunanje temperature so povezane tudi s ponovno aktivnostjo klopov, ki v naših krajih prenašajo različne bolezni - predvsem lymsko boreliozo in klopni meningoencefalitis, redkeje pa tudi humano erlihiozo, tularemijo in babeziozo. En klop lahko sočasno prenaša tudi več bolezni.
Slovenija se glede na pogostost obolevanja uvršča v vrh evropskih držav. Največ okužb zabeležimo med majem in oktobrom, vendar pa mila zima in vlažna pomlad pospešita začetek dejavnosti klopov, zato se nevarnost okužbe včasih prične že februarja in traja vse do novembra. Klope sicer najdemo v gozdni podrasti, grmičevju, travi, parkih, lahko celo na domačem vrtu. Običajno živijo v predelih z nižjo nadmorsko višino, predvsem do 600m, a jih lahko opazimo vse do višine 1600m.

Zaščita pred ugrizi klopov

Na izpostavljena območja (npr. v gozdove ali na travnike) se ne odpravljajmo brez ustrezne zaščite. Svetujemo uporabo repelentov - sredstev, ki odganjanjajo različne vrste insektov. Za najučinkovitejše veljajo tisti, ki vsebujejo učinkovine DEET, ikaridin, IR3535 ali permetrin. Slednji sicer ni primeren za uporabo na koži, temveč ga lahko nanesemo le na obleke, čevlje, mreže ali šotore. Na voljo so tudi naravnejše alternative, ki vsebujejo npr. olje limonovega evkaliptusa, citronelo (limonsko travo), divji paradižnik, geranijo, sivko ali nekatera druga zelišča. Zanje so raziskave sicer pokazale manjšo uspešnost pri odganjanju insektov v primerjavi z zgoraj naštetimi sintetičnimi repelenti, zato so primernejše za uporabo na manj ogroženih območjih.
Nekateri repelenti niso primerni za otroke, nosečnice in doječe matere, zato pred uporabo vedno natančno preberite navodila. Če želite hkrati z repelentom nanesti tudi sredstvo za zaščito pred soncem, najprej nanesite slednjega in šele po nekaj minutah tudi repelent. Izdelkov ne nanašajte na poškodovano kožo in pazite, da ne zaidejo v oči ali usta. To dosežete tako, da jih ne pršite neposredno na obraz, temveč na dlani, s katerimi repelent nato razmažete po obrazu. Če izdelek vseeno pride v stik z očmi ali sluznicami, prizadeto mesto spirajte z mlačno vodo. Repelentov v obliki pršila ne uporabljajte v zaprtih prostorih ali pa prostor po pršenju dobro prezračite. Prav tako ne pršite v bližini hrane in ne vdihavajte hlapov pršila. Mlajšim otrokom repelentov ne nanašajte na roke, saj jih pogosto dajejo v usta.
Poleg repelentov je pomembna tudi uporaba ustreznih oblačil, ki naj prekrivajo čim več kože in naj bodo svetle barve, saj na temnejših tkaninah klope težje opazimo. Po vrnitvi s tveganega območja je potrebno oblačila oprati, se oprhati in umiti lase. Vedno natančno pregledamo tudi kožo celotnega telesa, saj klopova slina vsebuje protibolečinska sredstva, zato samega ugriza ne čutimo. Ob pregledu smo posebej pozorni na kožne gube, pregibe komolčnega in kolenskega sklepa, dimlje, lasišče, ušesa, dlani in stopala.
Če opazimo prisesanega klopa, ga moramo čimprej odstraniti. Pri tem ne uporabljamo olja, krem ali drugih mazil, temveč le pinceto, s katero klopa primemo čim bližje koži in ga izvlečemo z enakomernim gibom. Če glavica ostane v koži, čim hitreje odstranimo tudi to.

Odstranjevanje klopa

Čas do odstranitve je zelo pomemben, saj nas klop ponavadi ne okuži takoj po ugrizu, temveč šele po več urah. Daljša prisesanost klopa torej pomeni večjo verjetnost okužbe.

V nadaljevanju sledi nekaj informacij o boleznih, ki jih prenašajo klopi v Sloveniji. Če po ugrizu klopa opazite navedene simptome, takoj obiščite zdravnika.

Lymska borelioza

Bolezen je dobila ime po kraju Lyme v ZDA, kjer so v 70ih letih prejšnjega stoletja opazili nenavadno pogost pojav artritisa (vnetja sklepov). Kasneje so ugotovili, da je artritis le ena izmed posledic bakterijske okužbe po ugrizu klopov, ki so bili v tamkajšnjih gozdovih še posebej pogosti. Bakterije so poimenovali borelije, bolezen pa Lymska borelioza.
Slovenija sodi med države z visoko stopnjo zbolevanja prebivalstva, okužene klope pa lahko najdemo na območju vse države. V nekaterih predelih je z borelijo okužena tudi do polovica vseh klopov. Poleg slednjih lahko sicer to bakterijo prenašajo tudi uši, mušice, obadi in komarji, a je v primerjavi s klopi njihova vloga manj pomembna. Vsak ugriz klopa sicer še ni razlog za preplah. Raziskave kažejo, da je verjetnost nastanka lymske borelioze po ugrizu klopa največ do 5%. Pri tem ni odločilna le okuženost klopa, temveč tudi čas do njegove odstranitve, saj naj bi do prenosa borelij na človeka praviloma prišlo šele potem, ko je klop prisesan že več kot 24 ur.
Okužba pri nekaterih ljudeh poteka popolnoma brez simptomov, pri drugih pa s hudimi spremembami različnih organskih sistemov. Dejavnikov, ki odločajo o tem, ali bo prišlo le do asimptomatske okužbe ali pa do nastanka bolezenskih znakov, ne poznamo. Začetno bolezensko dogajanje se praviloma pojavi nekaj dni do nekaj tednov po okužbi in se v več kot 90% kaže kot kožna sprememba, imenovana erythema migrans. Ta nastane na mestu klopovega ugriza in je odraz reakcije organizma na lokalno širjenje bakterije po koži. Začne se kot rdečina, ki se postopno veča, širi navzven in končno dobi obliko prstana. Lahko jo spremljata srbečica ali pekoč občutek na koži, bolnik pa ima lahko tudi splošne težave (utrujenost, glavobol, slabo počutje). Traja od nekaj dni do več mesecev in običajno izgine samodejno.

Erythema migrans

Oblika zgodnje lokalizirane okužbe je tudi limfocitom – modrikasto rdečkasta do nekaj centimetrov velika zatrdlina. Pri otrocih se največkrat pojavi na ušesni mečici, pri odraslih pa v predelu prsne bradavice.

Limfocitom

Če bolezni v začetni fazi ne zdravimo, borelije iz kože vstopijo v kri in se s krvnim obtokom razsejejo po celotnem organizmu. Posledice razsoja se sicer ne pokažejo takoj, ampak šele po obdobju brez bolezenskih znakov, ki včasih traja le nekaj dni, večinoma pa več tednov ali mesecev, lahko celo let. Takrat se pojavijo znaki prizadetosti živčevja (vnetje živcev, možganov ali možganskih ovojnic, ohromelost obraznega živca), sklepov (artritis), srca (vnetje srčne mišice ali osrčnika, aritmije), oči (vnetje veznice, roženice, šarenice ali drugih očesnih struktur, prizadetost očesnih žil in živcev), kože (kronični atrofični dermatitis) in drugih organov.
Lymsko boreliozo zdravimo z antibiotiki, a je učinkovito zdravljenje možno le v primeru pravočasnega odkritja bolezni. V Evropi potekajo tudi raziskave za razvoj cepiva, v ZDA pa je bilo cepivo že v uporabi, a kasneje umaknjeno zaradi domnevnih hudih stranskih učinkov.

Klopni meningoencefalitis

Virus klopnega menigoencefalitisa povzroča vnetje možganskih ovojnic (meningitis) in vnetje možganov (encefalitis). Pri večini okuženih virus sicer ne povzroči nobenih simptomov, temveč sproži le tvorbo protiteles, ki preprečujejo nastanek bolezni ob morebitni ponovni okužbi. Pri ostalih pa lahko bolezen poteka kot blago obolenje, podobno gripi, ali v hujši obliki z značilnim potekom v dveh fazah:

  • Prva faza se začne 7-14 dni po ugrizu okuženega klopa, traja nekaj dni in se kaže z neznačilnimi bolezenskimi znaki, npr. slabim počutjem, prehladnimi znaki, povišano telesno temperaturo, bolečinami v mišicah, utrujenostjo, glavobolom, bolečinami v trebuhu, slabostjo, bruhanjem, drisko. Na mestu ugriza praviloma ne opazimo sprememb na koži.
  • Sledi obdobje brez simptomov, ko se bolnik počuti normalno. Traja lahko od nekaj dni do nekaj tednov.
  • Nato nastopi druga faza bolezni, ki se kaže z znaki prizadetosti osrednjega živčevja, npr. močnim glavobolom, slabostjo, bruhanjem, otrdelostjo vratu, občutljivostjo na svetlobo, vedenjskimi spremembami, težavami pri govoru, motnjami ravnotežja, zmedenostjo, visoko telesno temperaturo, motnjami zavesti, krči, ohromitvijo mišic in motnjami srčnega ritma.

Bolezen je redko smrtna (umre 1-2% bolnikov), pogosteje pa pusti neprijetne trajne posledice, ki lahko močno vplivajo na kakovost življenja. Bolniki poročajo o ponavljajočih se glavobolih, vrtoglavici, depresiji, vedenjskih spremembah, motnjah spomina, motnjah sluha, zmanjšani zmožnosti koncentracije, zmanjšani delovni sposobnosti, ohromelosti mišic in kronični utrujenosti.

Klopni meningoencefalitis

Tveganju so izpostavljeni praktično vsi ljudje, še posebej pa tisti, ki veliko časa preživijo v naravi in zato lažje in pogosteje prihajajo v stik s klopi. Bolezen je lahko (čeprav redko) tudi posledica uživanja okuženega neprekuhanega ali nepasteriziranega kravjega, ovčjega ali kozjega mleka oz. mlečnih proizvodov. Na takšno vrsto okužbe največkrat pomislimo, če v družini hkrati zboli več članov.
Zdravila proti virusu klopnega meningoencefalitisa ne poznamo, zato lahko zaenkrat bolnikom ponudimo le podporno oziroma simptomatsko zdravljenje. Se pa lahko pred boleznijo učinkovito zaščitimo tudi s cepljenjem, ki je možno od dopolnjenega enega leta starosti. Za zaščito so potrebni trije odmerki cepiva, pri čemer damo drugi odmerek 1-3 mesece po prvem, tretjega pa 9-12 mesecev po drugem. Za ohranjanje zaščite so kasneje potrebni poživitveni odmerki - prvi čez 3 leta, kasneje pa na 5 let. Cepljenje je možno opraviti kadarkoli, a je prvi odmerek smiselno prejeti v zimskih mesecih, saj tako dosežemo zaščito še pred pomladnim začetkom aktivnosti klopov. Če s cepljenjem pričnemo v pomladnih ali poletnih mesecih, pa je priporočljivo dobiti drugi odmerek cepiva že dva tedna po prvem, da čim prej dosežemo zaščitni nivo protiteles.
V Sloveniji v zadnjem času opažamo tudi primere okužb na območjih, ki v preteklosti niso veljala kot posebno tvegana, zato ni mogoče točno začrtati okuženih predelov in omejiti cepljenja le nanje. Čeprav skoraj celotna država velja za tvegano območje, je v Sloveniji z virusom klopnega meningoencefalitisa sicer okužen manj kot 1% klopov. Kljub temu smo uvrščeni med najbolj ogrožene evropske države. Visoka pojavnost pri nas je zagotovo tudi odraz nizke precepljenosti - cepljenih je namreč le okoli 10 odstotkov ljudi.

Humana erlihioza

Bolezen je redkejša od lymske borelioze in klopnega meningoencefalitisa. Kaže se s podobnimi simptomi kot začetna faza klopnega meningoencefalitisa, v ospredju pa so povišana telesna temperatura, utrujenost, glavobol, bolečine v sklepih in mišicah, slabost in bruhanje. Težji potek bolezni opazimo pri bolnikih z oslabljenim imunskim sistemom, pri katerih se lahko konča tudi s smrtjo. Pri zdravih bolezen največkrat mine spontano. Zdravimo jo z antibiotikom, cepivo pa zaenkrat še ni na voljo.

Tularemija

V naših krajih je ta bakterijska okužba zelo redka - ponavadi naštejemo le nekaj primerov na leto. Največkrat se začne nenadno z mrzlico in glavobolom, lahko tudi kašljem, bolečinami v mišicah in trebuhu, bruhanjem in drisko. Pogosto opazimo razjedo na mestu klopovega ugriza in povečane bezgavke. Zdravimo jo z antibiotikom, preventivno cepljenje pa je priporočljivo le za osebe z visokim tveganjem za okužbo.

Babezioza

Gre za zelo redko bolezen, ki se kaže podobno kot malarija - z visoko vročino in hudo anemijo, ki je posledica propadanja rdečih krvnih celic. Bolnik je utrujen, splošno oslabel, ima bolečine v mišicah in glavobol. Bolezen najhuje prizadane tiste z odstranjeno vranico. Povzroča jo parazit, ki se ob klopovem ugrizu prenese v kri, zdravimo pa jo s kombinacijo antibiotikov in antimalaričnih zdravil. Cepiva zaenkrat še ne poznamo.

Kaja Mohorko, dr. med.

Viri:

  • http://www.nijz.si
  • https://www.cdc.gov/vhf/tbe
  • http://ecdc.europa.eu
Deli na družbenih omrežjih
© Prvalekarna. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Prvalekarna poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Prvalekarna
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.