Žolčni kamni

Žolčni kamni

Žolčnik in žolčevodi sestavljajo t.i. biliarni sistem, ki ima pomembno vlogo pri prebavi. Pri več kot desetini odraslih pa v njem iz različnih razlogov nastanejo kamni, ki so lahko popolnoma asimptomatski (ne povzročajo simptomov), lahko pa sprožijo pojav bolečin in drugih težav.

Žolčnik in žolčevodi

Žolčnik je majhen organ hruškaste oblike, ki leži na desni strani trebušne votline, tik pod jetri. V njem se shranjuje žolč, gosta tekočina zelenkasto-rumenkaste barve, ki vsebuje vodo, holesterol, bilirubin, fosfolipide, žolčne kisline (oz. žolčne soli) in nekatere druge sestavine. Z maščobami bogat obrok sproži krčenje žolčnika in izločanje žolča preko žolčevodov v črevesje, kjer sodeluje pri prebavi maščob, absorpciji v maščobah topnih vitaminov in odstranjevanju odpadnih snovi iz telesa, na koncu pa se izloči z blatom.

Žolč se sicer proizvaja v jetrih, od koder ga približno polovica steče skozi skupni jetrni vod direktno v skupni žolčni vod in nato v začetni del tankega črevesja (dvanajstnik), druga polovica pa prehaja skozi cistični vod v žolčnik, kjer se zbira in koncentrira ter nato po potrebi preko cističnega in skupnega žolčnega voda izloča v tanko črevo.

Žolčnik in žolčevodi

Kako prepoznamo žolčne kamne?

Večina žolčnih kamnov ne povzroča nobenih težav, kadar pa pride do izbruha simptomov, so ti odvisni od velikosti in lokacije kamna. Značilna je t.i. žolčna oz. biliarna kolika (nenadna in stalna huda bolečina v zgornjem desnem delu trebuha ali v žlički, ki se lahko širi v hrbet, spremljata pa jo lahko slabost in bruhanje). Težave nastanejo zaradi zapore žolčevoda s kamnom in trajajo ponavadi od 15 do 30 minut, lahko tudi dlje. Pogostejše so po težkih, mastnih obrokih, ko se žolčnik krči in poskuša izločiti žolč preko žolčevodov v prebavila.

Kljub hudim bolečinam pri običajnih žolčnih kamnih brez pridruženih zapletov ne gre za življenjsko ogrožujoče stanje. S premikom kamna izzvenijo tudi težave. Kadar pa bolečina po več urah ne popušča, moramo pomisliti na možnost vnetja žolčnika, žolčevodov ali trebušne slinavke oz. na kateri drug vzrok trebušne bolečine.

Vzroki za nastanek žolčnih kamnov

Pojav kamnov v žolčniku strokovno imenujemo holelitiaza, pojav v žolčevodih pa holedoholitiaza. Slednja je lahko primarna (če kamni nastanejo v žolčevodu) ali sekundarna (če izvirajo iz žolčnika). Kamni merijo v premeru od nekaj milimetrov pa vse do več centimetrov in lahko nastanejo posamezno ali jih je več. Večji kamni pravzaprav običajno povzročajo manj težav, saj ostanejo v žolčniku, medtem ko lahko manjši vstopijo v žolčevode, jih zamašijo in povzročijo resnejše zaplete.

Glede na sestavo ločimo holesterolske, pigmentne in mešane kamne. Prvi so najpogostejši, so rumenkaste ali zelenkaste barve, vsebujejo predvsem holesterol in ponavadi nastajajo zaradi neravnovesja v sestavi žolča. Holesterol namreč v vodi ni topen, zato skupaj s fosfolipidi in žolčnimi kislinami tvori t.i. micele (posebne strukture, ki so oblikovane tako, da se poveča njihova topnost). V primeru zvišane koncentracije holesterola ali zmanjšane koncentracije fosfolipidov ali žolčnih kislin pride do kopičenja neraztopljenega holesterola, ki se nato sprijema in strjuje. Povišana količina holesterola v žolču je pogostejša pri prekomerno hranjenih ljudeh in je lahko posledica z maščobami bogate prehrane ali povečane tvorbe holesterola v jetrih, medtem ko znižano koncentracijo žolčnih kislin ob normalni koncentraciji holesterola večkrat najdemo pri normalno hranjenih osebah ter bolnikih po kirurški odstranitvi končnega dela tankega črevesja, saj prav tam poteka absorpcija žolčnih kislin. Dokazan je tudi obstoj genetskih mutacij, ki na sestavo žolča vplivajo s pospeševanjem ali zaviranjem delovanja proteinov, odgovornih za transport sestavin žolča. Zato se žolčni kamni v nekaterih družinah pojavljajo pogosteje kot v drugih.

Če kamni v žolčniku nastanejo kljub normalni sestavi žolča, je to lahko posledica motenj v delovanju žolčnika (npr. če se ta ne prazni dovolj pogosto ali v zadostni meri, zaradi česar postane žolč gostejši) ali zoženja žolčevoda, ki povzroči zastajanje žolča v žolčniku.

Anatomija biliarnega sistema

Običajna sestavina žolča je tudi bilirubin, ki nastaja pri razgradnji hemoglobina iz starih in poškodovanih rdečih krvničk. Večina bilirubina se nahaja v topni obliki, manjši del pa zavzema t.i. nekonjugiran bilirubin, ki ni topen in se v žolču povezuje s kalcijem. V primeru povečane razgradnje hemoglobina in posledične povečane proizvodnje bilirubina v telesu (npr. pri hemolitičnih anemijah ali umetnih srčnih zaklopkah) se poviša tudi koncentracija netopnega nekonjugiranega bilirubina v žolču. Nastajajoč kalcijev bilirubinat sčasoma kristalizira in začne tvoriti t.i. pigmentne kamne zahodnega tipa, ki so črne barve in večinoma vidni na rentgenski sliki trebušne votline. Ponavadi jih najdemo v žolčniku.

Poznamo pa tudi pigmentne kamne orientalskega tipa, ki ponavadi nastanejo v žolčevodih, so rjave barve in slabše vidni na rentgenski sliki. Pogostejši so v Aziji in nastanejo pri okužbah žolčevodov z nekaterimi paraziti, v naših krajih pa so lahko posledica različnih redkejših stanj, kot so pooperativna zožanja žolčevodov, primarni sklerozirajoči holangitis ali cista holedohusa.

Dejavniki, ki povečujejo tveganje za nastanek žolčnih kamnov, so:

  • starost nad 40 let,
  • ženski spol,
  • nosečnost,
  • debelost,
  • stradanje,
  • večmesečna parenteralna prehrana (dovajanje hranilnih snovi z infuzijo namesto z uživanjem običajnih obrokov),
  • prehrana z veliko maščobami in premalo vlakninami,
  • prehrana s premalo maščobami,
  • sladkorna bolezen,
  • bolezni jeter (npr. ciroza),
  • bolezni končnega dela tankega črevesja (npr. Chronova bolezen) ali njegova odstranitev,
  • bolezni, ki povzročajo hemolizo, tj. povečan razpad rdečih krvničk (npr. levkemija, anemija srpastih celic),
  • jemanje estrogena (npr. hormonska nadomestna terapija, oralna kontracepcijska sredstva),
  • jemanje nekaterih zdravil za zniževanje lipidov v krvi (gemfibrozil, klofibrat),
  • poškodbe hrbtenjače,
  • pojavljanje žolčnih kamnov v družini.

Holesterolski žolčni kamni se pri ženskah pojavljajo pogosteje kot pri moških, pojavnost pigmentnih kamnov pa je približno enaka. Razlike med spoloma so povezane z delovanjem spolnih hormonov, saj estrogen povečuje izločanje holesterola v žolč, progesteron pa zmanjšuje krčljivost žolčnika. Prav učinki hormonov so tudi vzrok za pogostejše pojavljanje kamnov pri nosečnicah in v primeru jemanja hormonske nadomestne terapije ali oralnih kontracepcijskih sredstev.

Tudi debelost in hitro hujšanje močno povečata tveganje za nastanek žolčnih kamnov. Pri prekomerno hranjenih ljudeh je ponavadi povečana koncentracija holesterola v žolču, zato pri njih opažamo kamne 3x pogosteje kot pri osebah z normalnim indeksom telesne mase. Tudi v primeru stradanja se kamni pogosto pojavijo, saj močno zmanjšan vnos kalorij stimulira izločanje holesterola iz jeter v žolč. Dodatno tveganje v sodobnih prehranskih navadah predstavljajo diete z malo maščobami, ki povzročajo manj pogosto praznjenje žolčnika, kar vodi v zastajanje in zgoščevanje žolča. Kamne opažamo tudi po poškodbah hrbtenjače in pri drugih stanjih, ki zmanjšujejo krčljivost žolčnika, saj tudi v tem primeru žolč v njem zastaja.

Napadi žolčnih kamnov se radi ponavljajo in so pogost razlog za odstranitev žolčnika. Pri otrocih pa so žolčni kamni redki in so ponavadi povezani z boleznimi, ki povečujejo razgradnjo rdečih krvničk.

Zapleti

Akutno vnetje žolčnika (akutni holecistitis) nastane, če kamen zamaši cistični vod, kar preprečuje iztekanje žolča iz žolčnika. Ta se zaradi zastoja žolča napne, njegova stena pa stanjša in vname, v skrajnih primerih tudi predre. Sprva sterilnemu vnetju lahko sledi bakterijska okužba, ki poleg operativnega posega zahteva tudi antibiotično zdravljenje. Poleg bolečin je prisotna tudi povišana telesna temperatura.

Vnetje žolčnika sicer lahko poteka tudi v kronični obliki, ki se kaže s ponavljajočimi se napadi akutnega vnetja ali pa z manj izrazitimi in manj značilnimi simptomi. Kronično vnet žolčnik je manjši kot običajno in ima zadebeljene stene, v katerih se nabira kalcij. Zaradi značilnega izgleda, ki ga opazimo med slikanjem trebuha, mu pravimo tudi porcelanast žolčnik.

Do zapore lahko pride tudi v skupnem žolčnem vodu, posledičen zastoj žolča pa povzroči zvišanje tlaka, kar omogoči dvigovanje vsebine žolčevoda nazaj proti jetrom. Na ta način se lahko bakterije iz žolčevoda preko jeter prenesejo v kri, kar povzroči značilno trojico simptomov: bolečino, vročino in zlatenico. V tem primeru govorimo o bakterijskem vnetju žolčevoda oz. holangitisu.

Kadar kamen zamaši izhod pankreatičnega voda v skupni žolčni vod, pride do vnetja trebušne slinavke (pankreatitisa). Po pankreatičnem vodu namreč iz trebušne slinavke v črevesje odtekajo prebavni sokovi, ki v primeru zapore začnejo namesto na zaužito hrano delovati na tkivo trebušne slinavke, kar povzroči vnetje, bolečino, slabost, prebavne težave in vročino.

Kako lahko preprečimo nastanek žolčnih kamnov?

Nastanka žolčnih kamnov ni mogoče z gotovostjo preprečiti, lahko pa z upoštevanjem nekaterih nasvetov močno zmanjšamo verjetnost za njihov nastanek. Svetujemo vzdrževanje normalne telesne teže ter uravnoteženo prehrano z zdravimi viri maščob in dovolj vlakninami. Med hujšanjem je odsvetovano sledenje ekstremnim dietam (primerna je izguba 0,5-1 kg na teden).

Kdaj moramo k zdravniku in kako zdravimo žolčne kamne?

Večina ljudi z žolčnimi kamni nima simptomov in kamne pri njih odkrijemo naključno med ultrazvokom trebuha zaradi drugih razlogov. Asimptomatskih kamnov velikokrat ni potrebno zdraviti. V primeru pojava katerih koli simptomov pa obiščite zdravnika, ki bo z ustrezno diagnostično metodo potrdil prisotnost kamnov in se nato odločil za ustrezno zdravljenje. Za takojšnje lajšanje težav vam bo svetoval začasno postenje ter predpisal analgetike in spazmolitike (npr. skopolamin butilbromidom ali trospijev klorid), v primeru vnetja pa tudi antibiotik. Opravil bo laboratorijske preiskave, ki lahko pokažejo zvišane vrednosti jetrnih encimov in bilirubina, v primeru vnetja pa so povišani tudi vnetni parametri.

Za diagnostiko kamnov v žolčniku se najpogosteje uporablja ultrazvok trebuha, s katerim lahko poleg kamnov preverimo tudi velikost in lego žolčnika ter ugotovimo morebitno stanjšanje ali zadebelitev njegove stene. Tudi v primeru suma na kamne v žolčevodu najprej opravimo osnovno ultrazvočno preiskavo, ki pa v tem primeru ni tako zanesljiva, zato se lahko poslužimo tudi uporabe endoskopskega ultrazvoka (EUZ) ali magnetnoresonančne holangiopankreatografije (MRCP). Pri EUZ skozi usta v prebavila vstavimo endoskop (upogljivo cevko s pritrjeno ultrazvočno sondo), s katerim boljše vizualiziramo kamne v žolčevodih, MRCP pa omogoča pregled žolčevodov med slikanjem z magnetno resonanco.

Endoskopski ultrazvok

Kadar težave povzročajo kamni v žolčniku, je potrebno slednjega kirurško odstraniti. Ta postopek se imenuje holecistektomija in je ponavadi laparoskopska. Kirurški instrumenti z nameščenimi kamerami se pri tej metodi v trebušno votlino vstavijo skozi več manjših luknjic, potek operacije pa kirurg spremlja na monitorju, kar omogoča hitrejše okrevanje, manj pooperativne bolečine in manjše tveganje za zaplete. Kadar žolčne kamne spremljajo zapleti (težave pri laparoskopskem posegu, hudo vnetje, zabrazgotinjeno tkivo zaradi predhodnih operacij, nekatere pridružene bolezni, ipd.), pa bo morda potrebna klasična (nelaparoskopska) odstranitev žolčnika z daljšim rezom na trebuhu. Žolčnik sicer ni nujno potreben za življenje, saj jetra tudi po njegovi odstranitvi še naprej proizvajajo žolč, ki pa se nato izloča direktno v tanko črevo in se ne shranjuje v žolčniku. Nekaj tednov po operaciji se je sicer potrebno držati predpisane diete, ki omogoča telesu privajanje na novo stanje, nato pa lahko bolnik uživa običajno hrano. V redkih primerih po uživanju mastnih obrokov po odstranitvi žolčnika prihaja do prebavnih težav.

Če se kamni ne nahajajo v žolčniku, temveč v žolčevodih, jih lahko odstranimo z uporabo endoskopskih tehnik, pri katerih skozi usta preko želodca v tanko črevo vstavimo endoskop z nameščeno kamero. Med postopkom, ki mu pravimo biliarna endoskopska sfinkterotomija, razširimo izhod žolčevoda v črevo, kar omogoči spontano izločitev kamnov. Če so kamni preveliki in se ne izločijo sami, jih lahko s pomočjo posebnih instrumentov izvlečemo. To storimo s t.i. endoskopsko retrogradno holangiopankreatografijo (ERCP), med katero z endoskopom vstopimo iz dvanajstnika v žolčevod in tam prepoznamo ter po potrebi odstranimo kamne. S to metodo sicer ni mogoče doseči kamnov v žolčniku.

Za velike kamne lahko uporabimo tudi postopek zunajtelesne drobitve z udarnimi valovi (ESWL), s katerimi jih razbijemo na manjše delce, ki se nato lažje izločijo. Hkrati bolniku predpišemo tudi jemanje ursodeoksiholne kisline, ki deluje kot topilec kamnov, in tako zmanjšamo velikost razbitih delcev, s tem pa tudi možnost za zaplete.

Večina ljudi z žolčnimi kamni sicer nikoli ne razvije simptomov. Asimptomatskih žolčnih kamnov, ki se nahajajo v žolčniku, zato načeloma ne zdravimo, priporočamo le preventivno delovanje v smeri vzdrževanja primerne telesne teže in uživanja zdravih, uravnoteženih, ne premastnih obrokov. Če se žolčni kamni nahajajo v žolčevodih, pa jih z uporabo zgoraj opisanih tehnik odstranjujemo tudi v primeru, da ne povzročajo simptomov, saj lahko sicer sčasoma vodijo v resne zaplete.

Kaja Mohorko, dr. med.

Pri težavah z žolčnimi kamni svetujemo tudi te izdelke.

Deli na družbenih omrežjih
© Prvalekarna. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Prvalekarna poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Prvalekarna
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.