Afte

Afte so drobne razjede, ki se pojavijo na ustni sluznici – na jeziku, na notranji strani ustnic ali lic, na dlesnih ali na mehkem nebu. So zelo pogoste in lahko prizadanejo kogar koli, največkrat pa najstnike in mlade odrasle, predvsem ženske. Zanimivo je, da se redkeje pojavljajo pri kadilcih. 

Že dan ali dva pred nastankom afte lahko na njenem mestu začutimo pekočo bolečino. Nato opazimo drobno razjedo okrogle ali ovalne oblike, prekrito z belo, rumenkasto ali sivkasto membrano. Sluznica okoli nje je pordela. 

Afte niso nevarne, prav tako niso nalezljive, lahko pa bolijo - še posebej, če jih razdražimo z dotikanjem ali uživanjem določenih vrst hrane. Bolečina je včasih tako močna, da otežuje hranjenje in govorjenje. Izginejo brez zdravljenja, največkrat v 1-2 tednih, in ne puščajo posledic.

Zakaj nastanejo?

Natančen razlog za nastanek še ni jasen. Skoraj polovica prizadetih navaja prisotnost aft tudi pri drugih družinskih članih, zato lahko sklepamo na možen vpliv dednosti. Drugi dejavniki, za katere predpostavljamo, da lahko sprožijo izbruh aft, vključujejo:

  • oslabljen imunski sistem,
  • čustveni stres,
  • pomanjkanje spanja,
  • drobne poškodbe ustne sluznice, npr. zaradi grobega ščetkanja, nenamernega ugriza, ostre hrane ali poškodbe med zobozdravstvenim posegom,
  • pomanjkanje nekaterih hranil, npr. železa, folne kisline, B vitaminov (predvsem B6 in B12) in C vitamina,
  • hormonske spremembe med menstruacijskim ciklusom,
  • preobčutljivost na nekatera živila, npr. kavo, čokolado, jagode, fige, ananas, jajca, oreščke, sir, začinjeno hrano, paradižnik, kis, limono, mleko, pšenično moko, alergijski odziv na določene bakterije v ustih,
  • preobčutljivost na snov, imenovano natrijev lavril sulfat, ki jo najdemo v nekaterih zobnih pastah in ustnih vodah,
  • nekatera zdravila, npr. nesteroidna protivnetna zdravila, kemoterapevtska sredstva in kaptopril.

Raziskave kažejo tudi na možno vlogo nekaterih bakterij (npr. streptokokov, Helicobacter pylori) in virusov (npr. citomegalovirusa, Epstein-Barrovega virusa) v procesu nastanka aft. Dokazi zaenkrat niso enotni, raziskave si celo nasprotujejo. A tudi če mikrobi niso vzrok za pojav aft, lahko morda predstavljajo dražljaj, ki pospeši njihov nastanek pri zanje dovzetnih ljudeh. Afte so pogostejše tudi pri bolnikih z nekaterimi boleznimi prebavil (npr. celiakijo, Chronovo boleznijo, ulceroznim kolitisom), nekaterimi revmatološkimi boleznimi (npr. sistemskim lupusom eritematozusom, Behcetovo boleznijo, reaktivnim artritisom), nekaterimi krvnimi boleznimi (npr. anemijami, levkemijami) ter motnjami v delovanju imunskega sistema (npr. HIV/AIDS). Natančnih vzročnih povezav med aftami in naštetimi boleznimi ne poznamo.

Kako si lahko pomagamo?

V večini primerov obisk zdravnika ni potreben. Afte izginejo tudi brez zdravljenja, lahko pa z določenimi ukrepi pospešimo celjenje in ublažimo nelagodje ali bolečino:

  • Izogibajte se vročim, kislim, slanim in začinjenim živilom, ki razjedo razdražijo, ter ostrim in trdim živilom, ki jo lahko dodatno poškodujejo.
  • Če pijete vroče ali kisle pijače, jih pijte po slamici, saj tako zmanjšate stik tekočine z afto.
  • Bodite previdni med ščetkanjem zob, da afte ne poškodujete, in se izogibajte žvečenju žvečilnih gumijev, ki jo lahko dodatno razdražijo.
  • Prizadeto mesto hladite s koščkom ledu, mrzlim jogurtom ali sladoledom.
  • Poskusite z uporabo pripravkov, ki nad razjedo ustvarijo zaščitno plast in tako zmanjšajo izpostavljenost dražečim snovem.
  • Poskusite z uporabo pripravkov za ublažitev bolečine.
  • Poskusite z uporabo tekočin za izpiranje ran, ki pomirijo razdraženo sluznico in pospešujejo celjenje. Za lajšanje bolečine in pospeševanje celjenja lahko koristijo tudi pripravki s propolisom, kvercetinom, hialuronsko kislino, oljem čajevca ali dekspantenolom.
  • Poskusite z uporabo zelišč in začimb, ki delujejo protimikrobno, npr. ingverja, žajblja, poprove mete, kamilice, sleza, timijana, muškatnega oreščka, cimeta, kumine, rožmarina, origana, ameriškega slamnika, itd. Pripravite si zeliščni čaj in z njim izpirajte ustno votlino.
  • Celjenje pospešujejo tudi snovi, imenovane tanini. Najdemo jih npr. v pravem čaju, granatnem jabolku, kakiju, jagodičevju, oreščkih, stročnicah in temni čokoladi.
  • Poskusite z izpiranjem ust s sodo bikarbono (eno žličko sode bikarbone raztopite v pol skodelice vode).
  • Na afto večkrat na dan nanesite majhno količino magnezijevega mleka.

Pregled pri zdravniku je potreben v primeru hujših težav, npr. počasnega celjenja, velikih razjed, zelo bolečih ali krvavečih razjed, močno oteženega hranjenja ali hkratne prisotnosti drugih simptomov, kot so prebavne motnje, izpuščaji, glavobol in povišana telesna temperatura. Zdravnik vam v takšnih primerih lahko predpiše močnejša zdravila. Če posumi na nastanek aft v sklopu katere izmed resnejših bolezni, pa vas pošlje tudi na dodatne preiskave.

Kako preprečiti ponoven pojav aft?

  • Izogibajte se živilom, ki lahko dražijo ustno sluznico, npr. slani, začinjeni in kisli hrani. Izbirajte zdrava, kvalitetna in polnovredna živila, s čimer preprečite pomanjkanje hranilnih snovi, povezanih s pojavom aft. Koristi lahko tudi uživanje železa, B vitaminov, C vitamina in folne kisline v obliki prehranskih dopolnil.
  • Skrbite za ustrezno ustno higieno. Z rednim ščetkanjem in uporabo antibakterijske ustne vode zaustavimo razmnoževanje škodljivih mikroorganizmov v ustih ter odstranjujemo preostale koščke hrane, ki dražijo ustno sluznico. Uporabljajte mehkejše zobne ščetke in se izogibajte zobnim pastam, ki vsebujejo natrijev lavril sulfat.
  • Če nosite ortodontski aparat ali zobno protezo z ostrimi robovi, se pogovorite s svojim zobozdravnikom. Mehansko draženje ustne sluznice lahko namreč povzroča nastanek drobnih ranic in tako stimulira nastanek aft. Pojav aft je pogosto povezan tudi s čustvenimi obremenitvami.
  • Izogibajte se stresnim okoliščinam in poskusite z uporabo katere izmed relaksacijskih tehnik, npr. meditacije, masaž, joge ali avtogenega treninga.

Kaja Mohorko, dr. med. 
https://www.kajamohorko.com