Vzroki za nastanek atopijskega dermatitisa
Natančnih vzrokov za nastanek bolezni še ne poznamo, jasno pa je, da imajo vlogo tako genetski dejavniki kot vplivi iz okolja. Atopijski dermatitis se pogosteje pojavi pri ljudeh, ki so nagnjeni k alergijam oz. imajo v ožjem sorodstvu osebe z alergijskimi boleznimi (npr. seneni nahod, astmo, koprivnico, prehranske alergije).
Raziskave kažejo, da imajo bolniki mutacijo gena, ki je odgovoren za tvorbo filagrina. To je protein, ki pomaga vzpostavljati učinkovito zaščitno kožno bariero. Brez primerne količine filagrina zaščitna pregrada ne more izpolnjevati svoje funkcije, zato koža izgublja preveč vlage, vanjo pa lažje vstopajo razne škodljive snovi iz okolja, alergeni, bakterije in virusi. Poleg tega ima koža bolnikov premalo lastnih vlažilnih faktorjev, motena pa je tudi presnova maščob v povrhnjici, kar povzroča njeno suhost. Poškodovana, suha, razpokana in razpraskana koža z okvarjeno zaščitno funkcijo je veliko bolj dovzetna tudi za različne okužbe, ki lahko zapletejo potek bolezni. Pri nastanku atopijskega dermatitisa naj bi sicer sodelovalo več genov, materin dedni material pa naj bi imel večji vpliv od očetovega.
Zelo pomemben je tudi vpliv različnih okoljskih dejavnikov, ki ob stiku s kožo povzročijo prekomeren odgovor imunskega sistema in nastanek vnetja, rdečice in srbečice. Novejše raziskave kažejo, da naj bi imele vlogo pri tem tudi bakterije, ki živijo na koži bolnikov (npr. Staphylococcus aureus) in vplivajo na njeno ravnovesje in imunski odziv.
Deklice so sicer bolj nagnjene k nastanku atopijskega dermatitisa kot dečki, večje tveganje pa imajo tudi otroci mater, ki so rodile pri višji starosti.
Pogosti dejavniki, ki lahko sprožijo poslabšanje bolezni:
- suha, premalo navlažena koža,
- kemični dražljivci, npr. agresivna mila in šamponi, peneče kopeli, ličila, pralna sredstva, mehčalci,
- mraz, veter, zelo visoke ali nizke temperature, hitre spremembe temperatur,
- znojenje,
- stres,
- alergeni (cvetni ali hišni prah, pršice, živalska dlaka, prehranski alergeni),
- bakterijske, virusne in glivične okužbe,
- hormonske spremembe (predvsem pri ženskah),
- oslabljen imunski sistem (npr. v času prehladnih obolenj),
- onesnažen zrak,
- izpostavljenost cigaretnemu dimu,
- kopanje v bazenih s klorirano vodo.
Niso vsi bolniki z atopijskim dermatitisom občutljivi na vse zgoraj naštete dejavnike, zato je potrebno individualno ugotoviti, kateri dejavniki sprožijo težave pri določenem bolniku. Pri tem se moramo zavedati, da lahko med delovanjem sprožilnega dejavnika in poslabšanjem bolezni preteče nekaj časa, zato njegov vpliv pogosto spregledamo. Pomagamo si lahko s pisanjem dnevnika, v katerega poleg vseh sprememb bolezenskih simptomov beležimo tudi prisotnost potencialnih sprožilcev. Sčasoma lahko na podlagi takšnih zapisov prepoznamo ponavljajoče se vzorce.
Diagnoza
Diagnozo postavimo na osnovi pogovora o simptomih in natančnega pregleda kože celotnega telesa. Opravimo tudi kožne vbodne alergijske teste, s katerimi ugotavljamo morebitno preobčutljivost na različne alergene. Če sumimo na prisotnost kontaktne alergije, opravimo tudi epikutano oz. krpično testiranje, pri katerem testne snovi nanesemo na posebne obliže, ki jih nalepimo na kožo, nato pa spremljamo odziv. Ugotoviti je potrebno tudi prisotnost morebitnih drugih sprožilnih dejavnikov, ki so odgovorni za zagon oz. poslabšanje bolezni. Vodenje bolnika je odvisno od starosti in klinične slike, potrebna je individualna obravnava pri pediatru, družinskem zdravniku ali dermatologu.
Preprečevanje in zdravljenje atopijskega dermatitisa
Ker pri nastanku bolezni sodelujejo tudi genetski dejavniki, bolezni ni mogoče preprečiti. S poznavanjem poteka bolezni in sprožilnih dejavnikov pa lahko lajšamo težave in precej izboljšamo kakovost življenja. Natančnega vzroka za nastanek bolezni ne poznamo, zato je zdravljenje osredotočeno na lajšanje neprijetnih simptomov in izogibanje dejavnikom, ki povzročajo poslabšanje kožnega stanja. Bolniki sicer različno reagirajo na različne vrste zdravljenja, zato vsak primer zahteva individualno obravnavo. Tudi uspešno zdravljenje pa žal ne zagotavlja, da se simptomi ne bodo sčasoma ponovno pojavili.