Bazalnocelični kožni rak je najbolj pogost kožni malignom in je hkrati tudi najpogostejši maligni tumor pri človeku. Tumor ponavadi raste počasi in zelo redko zaseva drugod po telesu. Ustrezna prepoznava in učinkovito zdravljenje zagotavljata odlično prognozo bolezni. Z zdravljenjem je potrebno pričeti čimpreje, saj bazalnocelični karcinom kože raste lokalno invazivno in lahko povzroči izrazito poškodbo lokalnih tkiv.
Izpostavljanje ultravijolični svetlobi sonca je poglavitni dejavnik tveganja za nastanek bazalnoceličnega karcinoma. Bolezen se zato pojavlja predvsem na tistih delih telesa, ki so pogosteje izpostavljeni soncu. Pogosteje se pojavlja pri svetlopoltih, svetlookih in svetlolasih ljudeh. Bazačnocelični karcinom se značilno pojavlja pri starejših, pogosteje pa je prisoten tudi pri ljudeh z znižano imunostjo (npr. po presaditvi organov). Bazalnocelični karcinom kože se pogosteje pojavlja tudi pri določenih poklicnih skupinah, ki so med delom močno izpostavljeni sončnemu sevanju (npr. gradbeni delavci, kmetje ipd.).
Poznamo več histoloških tipov bazalnoceličnega karcinoma in je zato njegov izgled lahko precej raznolik. Kaže se lahko kot rdečkasta lisa, belkasta biserna bunčica s tipičnim žilnim prepletom ali pa kot kožna razjeda. Za postavitev pravilne diagnoze je potrebno opraviti dermatoskopski pregled kože pri dermatologu. Klinični pregled mora vključevati tudi pregled lokalnih in področnih bezgavk. Kadar kljub dermatoskopiji diagnoza ni jasna, je potrebno pred operacijo obvezno napraviti biopsijo tkiva. Gre za manjši poseg, ki se ga opravi v lokalni anesteziji. Vzorec tkiva, ki ga odstranimo med biopsijo, pošljemo na patohistološko preiskavo. Na osnovi izvida patohistološke preiskave lahko načrtujemo dokončno zdravljenje.
Zdravljenje kožnega raka je v osnovi kirurško. Operacijo v večini primerov opravimo v lokalni anesteziji. Potrebno je izrezati celoten tumor, zato spremenjeno tkivo izrežemo z ustreznim varnostnim robom zdravega tkiva. Kožno rano ponavadi direktno zašijemo. Kadar pa je defekt tkiva po izrezu bazalnoceličnega karcinoma tako velik, da direktno zašitje rane ni mogoče, pa defekt rekonstruiramo s kožnimi presadki ali režnji.
Poznamo tudi druge metode zdravljenja bazalnoceličnega karcinoma, ki pa se redkeje uporabljajo in so namenjene zlasti začetnim oblikam bolezni (npr. pomrzovanje, uporaba nekaterih zdravil) ali pa so namenjene bolnikom, ki niso primerni za kirurški poseg (npr. obsevanje).
Preprečevanje nastanka bazalnoceličnega karcinoma kože temelji predvsem na izogibanju dejavnikom tveganja, zlasti izpostavljanju soncu. Pomembna je zaščita kože pred soncem. Primerna je uporaba fizičnih pokrival (kape, oblačila, rokavice ipd.) ali uporaba krem za sončenje, z visokim faktorjem zaščite. Za pravilno uporabo krem za sončenje je nujno upoštevati navodila proizvajalca.
Miloš Milošević, dr. med.
specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije, FEBOPRAS
www.estetika-milosevic.si