Pri benigni hiperplaziji prostate gre za nenevarno (ne rakavo) povečanje prostate, ki se kaže v težavah z uriniranjem. Pojavnost benigne hiperplazije prostate se veča s starostjo moških.
Prostata je žleza, ki se nahaja pod mehurjem, čeznjo pa poteka sečnica. Njeni izločki so sestavni del semenske tekočine. Njena velikost skozi celo življenje narašča, zato se težave s povečano prostato praviloma začnejo pojavljati v zrelih letih. Povečana prostata stisne sečnico in pritiska na mehur.
Moteči simptomi benigne hiperplazije prostate so pogosto uriniranje, predvsem ponoči, šibko uriniranje in občutek polnega mehurja po uriniranju. Manj pogosto se lahko pojavijo okužbe sečil ter kri v urinu. Povečana prostata ne povzroča raka na prostati, vendar pa lahko v redkih primerih poškoduje mehur in ledvica.
Zdravljenje težav, povezanih z benigno hiperplazijo prostate, poteka z zdravili, ki jih predpiše specialist urolog. Začetne simptome lahko lajšamo tudi z zdravili naravnega izvora in prehranskimi dopolnili. Najpogosteje je v uporabi izvleček plodu žagastolistne palme oziroma palmeta, ki upočasnjuje rast prostate in zmanjšuje vnetje, ki je pri tem pogosto prisotno. Tradicionalno se pri prej omenjenih težavah uporablja čaj drobnocvetnega vrbovca, ki naj bi prav tako deloval protivnetno, preprečeval pa naj bi tudi nastanek edemov. K izboljšanju simptomov naj bi pomagala tudi bučna semena, ki se uporabljajo tudi pri težavah z mehurjem pri ženskah.
Na večino dejavnikov tveganja za nastanek benigne hiperplazije prostate nimate vpliva. Mednje štejemo starost, dedne dejavnike ter prisotnost sladkorne bolezni in/ali povišanega krvnega tlaka. Prav tako pa na pojav benigne hiperplazije prostate vpliva previsoka telesna masa, ki jo lahko zmanjšate z zdravim življenjskim slogom - tako prehrano kot tudi gibanjem.
Tina Breskvar, mag. farm.