Dojenje - najboljša popotnica za življenje

Materino mleko je izredno bogato z različnimi koristnimi sestavinami. Vsebuje vse hranilne snovi, ki jih otrok potrebuje v prvih mesecih življenja, in je popolnoma prilagojeno njegovim prehranskim potrebam. Že pred porodom v materinih mlečnih žlezah začne nastajati prva oblika mleka, imenovana kolostrum, s katerim novorojenčka začnemo hraniti že v prvi uri po porodu. To ugodno vpliva na njegov imunski sistem in pripravi črevesje na prebavo pravega mleka, ki se v mlečnih žlezah začne tvoriti po porodu.

Dojenje ima številne pozitivne učinke:

  • omogoča otrokov optimalen telesni in duševni razvoj,
  • zmanjša pogostost okužb prebavil in dihal v 1. letu starosti (npr. vnetij ušes, različnih respiratornih obolenj, drisk),
  • zmanjša tveganje za pojav nekaterih kroničnih težav kasneje v otrokovem življenju (npr. astme, alergij, diabetesa, debelosti, kardiovaskularnih bolezni),
  • zmanjša število potrebnih zdravniških pregledov in hospitalizacij,
  • zmanjša verjetnost za nastanek sindroma nenadne smrti dojenčka,
  • krepi povezanost med materjo in otrokom,
  • pospeši materino porabo kalorij in ji tako olajša izgubo odvečne poporodne teže,
  • stimulira sproščanje hormona oksitocina, ki omogoči zmanjšanje maternice na predporodno velikost in ublažitev poporodnih krvavitev,
  • zmanjša materino dovzetnost za pojav osteoporoze ter raka dojke in jajčnikov ,
  • materino mleko je za otroka lažje prebavljivo kot mlečne formule,
  • dojenje ima nenazadnje tudi ekonomsko prednost pred nakupom mlečnih formul.

Kako se materino mleko razlikuje od kravjega?

Energijska gostota obeh vrst mleka je podobna- vsebujeta približno 670kcal/l. Vendar je materino mleko posebej prilagojeno novorojenčku in zato zanj veliko koristnejše. V njem najdemo manj beljakovin in mineralov ter več laktoze in oligosaharidov, ki pospešijo rast koristnih črevesnih bakterij ter omogočijo razvoj in učinkovito delovanje imunskega sistema. Vsebuje tudi protitelesa IgA, limfocite T in B, makrofage, granulocite, citokine, laktoferin, hormone, rastne faktorje, nukleotide, esencialne maščobne kisline in koristne bakterije iz materinega črevesja. Vse naštete snovi so nepogrešljive za uspešen otrokov razvoj. Ker je sestava materinega mleka odvisna tudi od prehrane, morajo doječe matere uživati zdrava in raznovrstna živila ter se odpovedati alkoholu, tobaku in večjim količinam kofeina.

Kako pogosto dojiti?

Dojenčka podojimo vsakič, ko je lačen. V prvih dveh mesecih starosti pomeni to približno 8 do 12-krat dnevno, tudi ponoči, večina otrok med drugim in šestim mesecem pa začne nočne obroke izpuščati. Kazalnik ustreznega prehranjevanja v prvih dneh po porodu je zadostna hidriranost - otrok naj urinira vsaj 6-krat dnevno, njegova teža pa naj se v primerjavi s porodno ne zmanjša za več kot 7%. Večina novorojenčkov namreč manjši delež porodne teže v prvih 3-5 dneh po porodu izgubi, kar pa je normalno in ni povezano z dojenjem. Porodno težo naj bi otrok znova dosegel najkasneje v desetih dneh po rojstvu.

Kasneje ustreznost prehranjevanja preverjamo s spremljanjem porasta otrokove teže. V prvem trimesečju naj bi pridobival približno 200 g na teden, v drugem trimesečju pa 130 g na teden.

Najpogostejše težave pri dojenju

Večina mladih mamic se pri dojenju sooča s takšnimi in drugačnimi težavami, ki pa jih lahko z ustreznimi ukrepi učinkovito obvladamo.

1. Pomanjkanje mleka

Količina proizvedenega mleka je odvisna od praznjenja mlečnih žlez - če praznjenja ni, se proizvodnja mleka zmanjša in sčasoma ustavi. Redno in pogosto dojenje je zato pogoj za nastanek zadostnih količin mleka. Kadar to ni možno, se lahko poslužimo tudi ročnega ali mehanskega črpanja. Omenimo naj še dejstvo, da stres zavira sproščanje proizvedenega mleka v žlezna izvodila, zato poskusite ostati mirni in sproščeni tako pred dojenjem kot med njim. To bo pozitivno vplivalo na količino mleka in izboljšalo razpoloženje vašega dojenčka. Odveč je tudi skrb glede vpliva velikosti dojk na količino proizvedenega mleka- mamice z manjšimi dojkami lahko proizvedejo prav takšno količino mleka kot tiste z večjimi.

2. Občutljive, boleče, suhe in razpokane prsne bradavice

Gre za pogosto težavo, s katero se spopada marsikatera doječa mamica. Na občutljive bradavice si polagajte mrzle obkladke, ki lahko začasno omilijo bolečino. Ker dojenčki največkrat močneje sesajo na začetku hranjenja, začnite z manj bolečo bradavico. Po hranjenju je ne pozabite obrisati, da preprečite izsušitev kože, izogibajte pa se tudi agresivnim milom in kremam, ki vsebujejo alkohol, ker lahko bradavice še bolj izsušijo in povzročijo nastanek kožnih razpok. Uporabljajte kvalitetne bombažne modrčke, v katere lahko vstavite blazinice, namenjene prav aktivnemu celjenju poškodovanih prsnih bradavic. V hujših primerih je možno tudi začasno ročno izbrizgavanje mleka in hranjenje otroka s pomočjo stekleničke.

3. Zamašeno izvodilo mlečne žleze

Kaže se kot občutljiv, pordel in topel predel na dojki. Pomagajo topli obkladki, nežna masaža dojke nad zamašenim izvodilom ter pogostejše dojenje na prizadeti strani.

4. Vnetje mlečne žleze (mastitis)

Nastane zaradi vstopa bakterij v mlečno žlezo, največkrat skozi razpoko v bradavici, ki nastane kot posledica dojenja. Prizadeta dojka je občutljiva, boleča in pordela, bolnica ima tudi povišano telesno temperaturo in mrzlico. Potreben je obisk zdravnika, ki predpiše ustrezen antibiotik, dojenja pa med zdravljenjem ni potrebno prekiniti.

Kdaj dojenje ni priporočljivo?

Kontraindikacij za dojenje je zelo malo. Mednje spadajo:

  • nekatere okužbe (npr. HIV, aktivna tuberkuloza, sifilis in herpes na dojki),
  • nekatera zdravila (npr. antimetaboliti, citostatiki, radioaktivne snovi),
  • nekatere presnovne bolezni pri otroku (npr. galaktozemija, fenilketonurija).

Uporaba mlečnih formul

Kadar dojenje iz različnih razlogov ni mogoče, lahko otroka hranimo z mlečnimi formulami. Če mamica sicer lahko doji, vendar ne proizvaja dovolj mleka, pa je možna tudi kombinacija dojenja in formul. Sestava mlečnih formul posnema sestavo materinega mleka in je natančno določena z mednarodnimi standardi. Večina je narejenih iz kravjega mleka ali mleka drugih sesalcev, poznamo pa tudi formule iz rastlinskih sestavin, npr. soje. Slednje se lahko uporabljajo pri otrocih z nekaterimi presnovnimi motnjami (npr. huda laktozna intoleranca, galaktozemija), niso pa primerne za prehrano otrok z alergijo na beljakovine kravjega mleka. Pri teh otrocih se namreč pogosto razvije tudi alergija na sojo. V takšnih primerih se uporabljajo formule z ekstenzivno hidroliziranimi beljakovinami kravjega mleka.

Previdno pri uvajanju dopolnilne prehrane

Materino mleko ali mlečna formula po šestem mesecu starosti ne pokrijeta povečanih potreb po različnih hranilnih snoveh, zato v tem času začnemo z uvajanjem dopolnilne mešane prehrane. Idealno obdobje za začetek uvajanja je med 17. in 26. tednom starosti, saj se črevesni imunski sistem takrat najbolje prilagodi na nova živila, kar zmanjša tveganje za razvoj alergij. Uvajanje žitaric, ki vsebujejo gluten, pa se najbolj priporoča v obdobju med 6. in 7. mesecem starosti, ker je tveganje za razvoj celiakije v tem primeru najmanjše. Uživanju večjih količin kravjega mleka se v prvem letu življenja izogibamo – vsebuje namreč premalo železa, kar lahko vodi v nastanek slabokrvnosti. Tudi uživanje medu je v prvem letu življenja odsvetovano zaradi morebitne vsebnosti spor bakterije Clostridium botulinum, ki povzroča mišično ohromelost z možnim zastojem dihanja.

Kaja Mohorko, dr. med.
https://www.kajamohorko.com

Viri:

  1. http://www.who.int/topics/breastfeeding/en/
  2. http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/Pages/benefits-breastfeeding.aspx
  3. Kržišnik C et al,2014. Pediatrija. Ljubljana:DZS. pp. 90-92.