Izbira zdravljenja je odvisna od tipa in resnosti bolezni ter števila prizadetih nohtov.
- Sistemska peroralna terapija v obliki tablet omogoči krajše zdravljenje in višjo stopnjo ozdravitve. Največkrat uporabljamo terbinafin, itrakonazol ali flukonazol. Slaba stran sistemskih protiglivičnih sredstev so hujši stranski učinki.
- Lokalna terapija v obliki krem ali lakov za nohte se uporablja predvsem v primerih površinske onihomikoze (okužbe vrhnjega nohtnega sloja), prizadetosti manj kot polovice nohta, kot dodatno terapijo v kombinaciji s peroralno terapijo, v profilaktične namene za preprečevanje ponovitve bolezni ali pa pri bolnikih, pri katerih je sistemsko zdravljenje kontraindicirano. Nekaj pripravkov lahko najdete tukaj.
- Druge oblike zdravljenja vključujejo lasersko zdravljenje, fotodinamično zdravljenje, delno ali popolno kirurško odstranitev nohta ter kemično odstranjevanje nohta s pripravkom iz uree. Poslužimo se jih, kadar zgornji obliki zdravljenja nista učinkoviti ali pa kot njuno dopolnilo. Kombinacija peroralne, lokalne in nefarmakološke terapije lahko namreč izboljša prognozo ter zmanjša stranske učinke in trajanje zdravljenja.
Zapleti in prognoza: Nezdravljena onihomikoza predstavlja stalen vir okužbe, ki se lahko širi tudi na okoliška tkiva. Tveganje za to se še poveča v primeru poškodbe nohta ali obnohtne kožice, ki olajša vstop glivic v tkivo. Pri bolnikih z glivično okužbo je zvečana tudi verjetnost za pojav bakterijskih okužb, kot so celulitis, šen, paronihija, osteomielitis ali sepsa. Zapleti so pogostejši pri starejših bolnikih in bolnikih s sladkorno boleznijo ali imunsko pomanjkljivostjo. Glivična okužba nohtov je marsikdaj trdovratno stanje, ki lahko vpliva na kakovost bolnikovega življenja, a jo je z ustreznimi preventivnimi ukrepi in terapijo mogoče uspešno ozdraviti. Res pa je, da se glivične okužbe nohtov na nožnih prstih na zdravljenje načeloma slabše odzivajo kot okužbe nohtov na prstih rok. Kljub uspešnemu zdravljenju lahko nenormalen videz nohta vztraja še več mesecev, včasih celo dlje, saj nohti ponavadi rastejo s hitrostjo le 1.5-2mm na mesec. Ponovitev bolezni ni neobičajna in se pojavi pri 10-53% bolnikov. Lahko je posledica nepopolne ozdravljenosti prejšnje okužbe ali pa gre za novo okužbo. Po zaključku zdravljenja lahko uvedemo profilaktično zdravljenje z lokalnimi protiglivičnimi pripravki, s katerimi preprečujemo ponovno okužbo.
Dodatni in preventivni ukrepi: Glivice najbolje uspevajo v toplem in vlažnem okolju, zato poskrbite, da prizadeta površina ostane suha in kožo po kopanju ali prhanju temeljito obrišite. Med obiskom bazena ali savne nosite natikače in se tako izognite neposrednemu stiku z javnimi površinami, na katerih se glivice pogosto nahajajo.
Nogavice in čevlji naj bodo izdelani iz naravnih materialov, ki omogočajo kroženje zraka in preprečujejo znojenje. Nogavice je potrebno zamenjati takoj, ko postanejo mokre, čevlji pa morajo biti popolnoma suhi, preden jih ponovno obujete. Obutev naj ne bo pretesna. Nohte pristrizite na kratko, pri tem pa pazite, da ne poškodujete obnohtne kožice, saj to glivicam olajša vstop v tkivo. Pri opravilih, pri katerih je možnost poškodb nohtov ali obnohtne kožice večja, uporabljajte zaščitne rokavice. Izgobajte se tudi sladkorju in kajenju, ki spodbujata rast glivic.
Kaja Mohorko, dr. med.
https://www.kajamohorko.com
Viri:
- http://emedicine.medscape.com/article/1105828-overview
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC88888/
- Kansky A, Miljković J et al. Kožne in spolne bolezni, Ljubljana, Združenje slovenskih dermatovenerologov, 2009:85.