Krčne žile - opis, vzroki in zdravljenje
Krčne žile, strokovno jih imenujemo varice, nastanejo v sklopu kronične venske insuficience. Bolezen nastane zaradi okvarjenih venskih zaklopk, ki ne zmorejo usmerjati toka krvi od nog proti srcu. Krčne žile se kažejo kot spremenjene, razširjene ter zvijugane vene, ki nastanejo zaradi povišanega hidrostatskega tlaka krvi v njih. Krčne žile povzročajo občutek težkih in utrujenih nog ter občasno povzročajo krčevite bolečine v mečih, ki se pojavljajo zlasti ponoči ali po težjem fizičnem naporu. Pri starejših ljudeh se zaradi nezdravljenja kronične venske insuficience lahko pojavijo razjede na golenih, ki se brez ustreznega zdravljenja same ne zacelijo.
Krčne žile pa poleg funkcionalnih motenj povzročajo tudi estetske težave, pogosto pa jih spremljajo tudi drobne pajkaste žilice.
Kateri so dejavniki tveganja za nastanek krčnih žil?
Starost predstavlja pomemben dejavnik tveganja, saj se krčne žile pogosteje pojavljajo pri starejših. Prav tako se pogosteje pojavljajo pri ženskah, saj hormonske spremembe med nosečnostjo, predmenstrualno ali v menopavzi predstavljajo tveganje za nastanek krčnih žil. Tudi kontracepcijske tablete predstavljajo določeno tveganje za nastanek krčnih žil.
Ostali pomembni dejavniki tveganja za nastanek krčnih žil so še dednost, debelost in dolgotrajno stanje in sedenje.
Kako postavimo diagnozo?
Zdravnik lahko diagnozo v večini primerov postavi na osnovi kliničnega pregleda. Kadar spremembe niso povsem jasne je potrebno opraviti še ultrazvočno preiskavo ven spodnjih okončin. S preiskavo lahko natančno opredelimo vzrok nastanka krčnih žil, kar je pomembno vedeti pred načrtovanjem kirurškega zdravljenja.