Krčne žile

Krčne žile - opis, vzroki in zdravljenje

Krčne žile, strokovno jih imenujemo varice, nastanejo v sklopu kronične venske insuficience. Bolezen nastane zaradi okvarjenih venskih zaklopk, ki ne zmorejo usmerjati toka krvi od nog proti srcu. Krčne žile se kažejo kot spremenjene, razširjene ter zvijugane vene, ki nastanejo zaradi povišanega hidrostatskega tlaka krvi v njih. Krčne žile povzročajo občutek težkih in utrujenih nog ter občasno povzročajo krčevite bolečine v mečih, ki se pojavljajo zlasti ponoči ali po težjem fizičnem naporu. Pri starejših ljudeh se zaradi nezdravljenja kronične venske insuficience lahko pojavijo razjede na golenih, ki se brez ustreznega zdravljenja same ne zacelijo.

Krčne žile pa poleg funkcionalnih motenj povzročajo tudi estetske težave, pogosto pa jih spremljajo tudi drobne pajkaste žilice.

Kateri so dejavniki tveganja za nastanek krčnih žil?

Starost predstavlja pomemben dejavnik tveganja, saj se krčne žile pogosteje pojavljajo pri starejših. Prav tako se pogosteje pojavljajo pri ženskah, saj hormonske spremembe med nosečnostjo, predmenstrualno ali v menopavzi predstavljajo tveganje za nastanek krčnih žil. Tudi kontracepcijske tablete predstavljajo določeno tveganje za nastanek krčnih žil.

Ostali pomembni dejavniki tveganja za nastanek krčnih žil so še dednost, debelost in dolgotrajno stanje in sedenje.

Kako postavimo diagnozo?

Zdravnik lahko diagnozo v večini primerov postavi na osnovi kliničnega pregleda. Kadar spremembe niso povsem jasne je potrebno opraviti še ultrazvočno preiskavo ven spodnjih okončin. S preiskavo lahko natančno opredelimo vzrok nastanka krčnih žil, kar je pomembno vedeti pred načrtovanjem kirurškega zdravljenja.

Zakaj je potrebno zdravljenje?

Kronična venska insufucienca je kronična in progresivna bolezen, kar pomeni, da bolezen počasi napreduje in s časom prizadene vedno več ven na prizadeti spodnji okončini. Zaradi upočasnjenega pretoka krvi v razširjenih povrhnjih venah, lahko pride do tromboze (tromboflebitis), ob poškodbi izbočenih ven pa tudi do krvavitev. Pravočasno zdravljenje krčnih žil je potrebno za preprečitev hitrega napredovanja bolezni in odpravo navedenih težav, med katerimi pa je najhujša nastanek golenskih razjed.

Kako poteka konzervativno zdravljenje krčnih žil?

Samozdravljenje krčnih žil vključuje redno telesno vadbo, redukcijo odvečne telesne teže, nošenje ohlapnih oblačil, izogibanje dolgotrajnemu stanju ali sedenju ter delu na vročini. Konzervativno zdravljenje vključuje tudi uporabo venoaktivnih zdravil in pa predvsem zdravljenje s kompresijskimi nogavicami. Kompresijske nogavice venam nudijo zunanjo oporo in preprečujejo zastajanje krvi v spodnjih okončinah. Kompresijske nogavice upočasnijo nadaljnji razvoj bolezni ter omogočijo lažje celjenje venskih razjed.

Kako kirurško zdravimo krčne žile?

Operacija je najboljša izbira zdravljenja krčnih žil, katere namen je trajna izključitev bolezensko spremenjenih ven iz obtoka. Med sodobnimi metodami sta najbolj učinkoviti in natančni laserska ali radiofrekvenčna metoda, ki imata pred klasično operacijo številne prednosti. Lasersko operacijo se opravi ambulantno, takoj po posegu pa pacient/-ka prične normalno hoditi. Še več tednov po posegu je potrebno uporabljati kompresijske nogavice v predpisanem režimu. Drobne kožne žilice, ki po operaciji ostanejo vidne, lahko odstranimo s sklerozacijo ali z lasersko fotokoagulacijo.

Miloš Milošević, dr. med.,
specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije, 
FEBOPRAS