Ste že slišali za Evropski kodeks proti raku? Gre za 12 jasnih, razumljivih in znanstveno podprtih priporočil, s katerimi lahko močno zmanjšamo tveganje, da bomo kadarkoli v življenju zboleli za rakom. Izdala jih je Mednarodna agencija za raziskave raka, ki deluje v okviru Svetovne zdravstvene organizacije.
V nadaljevanju navajamo vseh 12 priporočil. Več kot jih upoštevamo, manjšemu tveganju smo izpostavljeni. Skoraj polovico vseh smrti zaradi raka bi bilo namreč mogoče preprečiti!
1. Ne kadite
Tobak je izredno pogost povzročitelj raka in je odgovoren za več milijonov smrti letno. Kemikalije v cigaretnem dimu vstopajo v krvni obtok in vplivajo na delovanje različnih organskih sistemov. Kajenje pa v nasprotju s splošnim prepričanjem ni povezano le z rakom na pljučih, temveč z vsaj 15 različnimi vrstami raka, npr. rakom ustne votline, želodca, ledvic, jeter, črevesja, trebušne slinavke, mehurja, materničnega vratu in tudi nekaterimi vrstami levkemije. Tveganje se povečuje s številom dnevno pokajenih cigaret, a še pomembnejše je število let kajenja. Če 20 let pokadite 10 cigaret na dan, ste izpostavljeni večjemu tveganju, kot če 10 let pokadite 20 cigaret na dan.
2. Ne izpostavljajte se pasivnemu kajenju
Tudi pasivno kajenje je močan dejavnik tveganja za nastanek raka, pa tudi drugih pljučnih bolezni, zato se ne zadržujte v prostorih, kjer ljudje kadijo. Tudi če prostor zračite, se škodljivi delci v zraku zadržijo še več ur! Prav tako ni smiselno omejevanje kajenja le na določen prostor v hiši ali stanovanju, saj se nevarni delci lahko širijo tudi skozi razpoke v stenah, prezračevalne kanale in celo jaške dvigal. Ker so nevidni in nimajo vonja, se njihove prisotnosti sploh ne zavedamo. Izogibajte se tudi vožnji v avtomobilih, v katerih ljudje kadijo, saj je zaradi majhnega prostora koncentracija škodljivih snovi v zraku tam še višja. Tudi če med kajenjem v avtomobilu odpremo okna, se s tem tveganju ne izognemo.
Pri pasivnem kajenju sicer nismo izpostavljeni le dimu, ki ga kadilec izdihne skozi usta, temveč tudi dimu, ki se sprošča iz tleče cigarete. Ta dim pravzaprav vsebuje še večje koncentracije kancerogenih snovi in je zato še bolj strupen, poleg tega pa vsebuje manjše delce, ki lažje prodrejo v pljuča in krvni obtok, od koder se širijo po telesu.
Tako kot ne obstaja varna količina pokajenih cigaret, tudi varno pasivno kajenje ni možno. Zaščitite se lahko le tako, da se popolnoma izogibate zaprtim prostorom, v katerih je kajenje dovoljeno.