Ni ga junaka, ki se ne bi vsaj občasno srečal s kašljem. Predvsem v zimskih mesecih, ko nas pogosteje mučijo okužbe dihal, je kašelj eden izmed najpogostejših razlogov, ki bolnika pripravijo do obiska lekarne ali osebnega zdravnika. V nadaljevanju si bomo ogledali možne vzroke za nastanek kašlja in ukrepe, s katerimi si lahko pomagamo k hitrejši ozdravitvi.
Vzroki za nastanek kašlja
Kašelj lahko povzročijo številni dejavniki, tako začasni kot dlje trajajoči. Največkrat je kašelj sicer povsem normalen refleksni odziv telesa na prisotnost prašnih delcev ali drugih dražečih snovi v dihalnih poteh in omogoča čiščenje le-teh. Najpogostejši bolezenski vzroki kašlja pa so okužbe, npr. prehlad, gripa, pljučnica, bronhitis (vnetje sapnic), sinuzitis (vnetje sinusov), krup (vnetje grla, sapnika in sapnic) in bronhiolitis (vnetje drobnih sapničnih vej v pljučih). Tudi po preboleli okužbi dihal lahko kašelj zaradi vzdraženosti dihalnih poti vztraja še nekaj časa, v nekaterih primerih celo več mesecev. Kašelj je lahko tudi posledica povečane tvorbe ali zastajanja sluzi, ki iz zadnjega dela nosne votline drsi navzdol proti grlu in deluje dražeče. Do tega lahko pride pri okužbah, alergijah, tujkih v nosu, motnjah požiranja, strukturnih motnjah (npr. nepravilni ukrivljenosti nosnega pretina) in težavah s sinusi. Pogost vzrok za kašelj sta tudi astma in KOPB (kronična obstruktivna pljučna bolezen, ki najpogosteje nastane pri kadilcih).
Med zelo pogoste vzroke kašlja štejemo tudi kajenje. Gre za kronični kašelj, ki je značilno najhujši zjutraj in se izboljša tekom dneva. Pri kadilcih je potrebno biti še posebej pozoren na kakršne koli spremembe v poteku kašlja, saj so kadilci bolj dovzetni za nastanek raka na pljučih in KOPB. Akutni kašelj je lahko tudi posledica tujka v dihalnih poteh (pri odraslih je to najpogosteje košček hrane, pri otrocih pa tudi drobni koščki igrač ali drugi predmeti).
Ostali vzroki, ki lahko povzročijo kašelj, so gastroezofagealna refluksna bolezen, alergije (npr. seneni nahod), poškodbe glasilk, srčno popuščanje, pljučna embolija, tuberkuloza, bronhiektazije (trajno poškodovane, razširjene in zadebeljene dihalne poti), cistična fibroza (genetska bolezen, za katero je značilno nabiranje goste sluzi v pljučih), intersticijske pljučne bolezni (npr. azbestoza, sarkoidoza), pljučni rak ali zasevki drugih vrst raka v pljučih, pljučni absces, bolezni plevre (ovojnice, ki obdaja pljuča), bolezni perikarda (ovojnice, ki obdaja srce), bolezni prepone ter živčno-mišične bolezni, ki oslabijo mišice zgornjih dihal. Tudi nekatera zdravila lahko povzročajo kašelj, npr. t.i. zaviralci angiotenzinske konvertaze (ACE inhibitorji), ki se uporabljajo za zdravljenje visokega krvnega tlaka in srčnega popuščanja. Nenazadnje pa je lahko kašelj tudi psihogenega izvora.