Kdaj na pregled k zdravniku?
Če krčne žile ne predstavljajo več le estetske motnje, ampak imate zaradi njih težave, je priporočljiv obisk pri zdravniku. Povprašal vas bo o značilnih simptomih in znakih, kot so bolečina, otekanje, krči v mečih in občutek težkih nog. Zanimal ga bo tudi vaš življenjski slog. Opravil bo telesni pregled in po potrebi s pomočjo ultrazvoka opazoval ustreznost pretoka krvi skozi vene. Glede na stopnjo izraženosti bolezni vam bo priporočil optimalno zdravljenje. Morda bo zadostovala že uporaba kompresijskih nogavic, morda vam bo svetoval jemanje zdravil, lahko pa bo potreben zdravniški poseg. Klasična operacija, med katero se podveže in odstrani krčne žile, danes ni več edina možnost, na voljo so tudi manj invazivni postopki. V primeru manjših krčnih žil ter metličastih in mrežastih žilic lahko v veno vbrizgamo snov, ki povzroči njeno zabrazgotinjenje, zato se kri preusmeri v druge, zdrave vene, tkivo zabrazgotinjene vene pa zbledi. Veno lahko odstranimo tudi skozi več manjših rezov v koži, ki pa so tako drobni, da pustijo le minimalne sledi. Pri večjih krčnih žilah lahko vanje vstavimo tanko cevko, skozi katero nato s pomočjo radiofrekvenčne ali laserske energije segrejemo žilo in jo tako zapremo ter preprečimo nadaljnji pretok krvi skoznjo. Tudi ta poseg se opravi v lokalni anesteziji, po njem pa lahko takoj hodite.
Krčne žile so lahko povezane tudi z nekaterimi zapleti. Zaradi zastajanja krvi v venah lahko začnejo nekatere snovi prehajati skozi žilne stene v okoliška tkiva, kjer povzročajo vnetje, bolečine, otekline in vidne spremembe na koži. Hemoglobin iz eritrocitov, ki iz okvarjenih žilic prodrejo v okoliško kožo, začne razpadati, kar povzroči rdeče-rjavkasto obarvanje kože. Zaradi otekanja tkiva in zmanjšane oskrbe s kisikom se lahko na koži razvijejo trdovratne razjede. Prizadete žilice lahko tudi počijo in povzročijo manjše krvavitve.
V površinskih venah lahko pride do vnetja in nastanka krvnih strdkov, kar imenujemo tromboflebitis. Področje okoli prizadete žile pordi, oteče in boli. Krvni strdki v površinskih venah so sicer veliko manj nevarni kot tisti v globljih. Povzročijo namreč močnejšo vnetno reakcijo, zaradi katere so trdno pričvrščeni na žilno steno in se zelo redko odtrgajo in povzročijo pljučno embolijo (zamašitev žile v pljučih). Poleg tega površinske vene niso obdane z mišicami, ki bi s stiskanjem žile povečale verjetnost za premik strdka.
Veliko resnejši je nastanek strdka v globlje ležečih venah, saj se takšni strdki pogosto odtrgajo z žilne stene, potujejo v pljuča in povzročijo embolijo, ki je lahko zelo nevarna. Znaki globoke venske tromboze so bolečina, obsežnejša oteklina, pordelost/pomodrelost, topla koža in nabreklost ven.
V navedenih primerih s pregledom pri zdravniku ne odlašajte.
Kaja Mohorko, dr. med.
www.kajamohorko.com
Preverite našo PONUDBO izdelkov za pomoč pri krčnih žilah.