Melanom ni najpogostejša oblika kožnega raka, a je najnevarnejša, saj pogosteje metastazira (se razširi na druge organe) in povzroči največ smrti. Nastane, ko pigmentne celice (melanociti) mutirajo in se začnejo prekomerno množiti. Do mutacije pride zaradi poškodbe celične DNK, ki je najpogosteje posledica ultravijoličnega sevanja sončnih žarkov. Melanom povzroča predvsem intenzivna občasna izpostavljenost UV žarkom, in sicer predvsem pri tistih, ki so genetsko nagnjeni k bolezni, manj nevarna pa je dalj časa trajajoča izpostavljenost UV sevanju manjše jakosti. Če se melanom prepozna in zdravi zgodaj, je skoraj vedno ozdravljiv, sicer pa lahko napreduje in se razširi na druge dele telesa, kjer ga je težko zdraviti in je velikokrat usoden.
Večino pigmentnih celic najdemo v koži, zato je melanom tu daleč najpogostejši, toda pojavi se lahko tudi drugje v telesu, kjer najdemo to vrsto celic, npr. v očeh, črevesju ali možganskih ovojnicah. Melanom se lahko razvije kjerkoli na koži, vendar so nekatera območja pogosteje prizadeta od drugih. Pri moških ga največkrat najdemo na prsnem košu in na hrbtu, pri ženskah pa na nogah. Pogosto se pojavi tudi na vratu in obrazu, redek pa je na mestih, ki so večino časa zaščitena pred soncem, npr. na zadnjici in lasišču.
Kako prepoznamo maligni melanom?
Najpogostejši znak melanoma je pojav novega znamenja na koži ali sprememba že obstoječega. Poznamo tudi druge kožne bolezni, ki lahko izgledajo podobno kot melanom, zato vsaka sprememba še ne pomeni, da gre za rakasto tvorbo, jo je pa zagotovo potrebno vzeti resno. Če na koži opazite kakršno koli nenavadno spremembo, ne odlašajte z obiskom pri zdravniku, saj je prognoza odvisna od stadija bolezni ob diagnozi. Bolniki v začetnem stadiju imajo zelo dobro prognozo in verjetnost ozdravitve nad 90%, bolniki z metastazami (zasevki) pa zelo slabo prognozo z verjetnostjo ozdravitve pod 5%. Glede na to, da je preživetje tako močno odvisno od pravočasnega ukrepanja, je še toliko bolj pomembno, da redno pregledujemo svojo kožo in znamenja na njej ter iščemo morebitne sumljive spremembe. Ne smemo pozabiti tudi na pregledovanje očem težje dostopnih mest (npr. hrbta, kjer se pojavi tretjina melanomov pri moških), pri čemer lahko za pomoč poprosimo partnerja, družinskega člana ali prijatelja.
ABCDE
ABCDE pregled kožnih znamenj je prvi in ključni način za odkrivanje potencialnega melanoma. Angleška kratica opisuje pet glavnih značilnosti, na katere moramo biti pozorni:
1. Asymmetry (asimetrija)
Normalna znamenja so ponavadi okrogle in simetrične oblike, medtem ko je melanomsko znamenje ponavadi asimetrično.
2. Borders (meje)
Robovi melanoma so največkrat nepravilni, neravni, zazrezani ali zamegljeni.
3. Color (barva)
Melanomi ponavadi niso enobarvni, temveč vsebujejo neenakomerne odtenke in barve, vključno z različnimi črnimi in rjavimi odtenki, lahko pa tudi belo, modro, vijolično ali rdečo pigmentacijo.
4. Diameter (premer)
Sprememba velikosti znamenja ali pa znamenje, ki je večje od običajnega (premer več kot 6 mm), je lahko znak melanoma.
5. Evolution (razvoj)
Tudi spreminjanje videza znamenja v obdobju tednov ali mesecev je lahko znak kožnega raka. Navadna benigna znamenja se s časom namreč ne spreminjajo. Vsaka sprememba v velikosti, obliki, barvi, izbočenosti ter pojav krvavitve, srbenja ali luščenja znamenja zahteva takojšnji dermatološki pregled.