Jejte uravnotežene obroke z veliko zelenjave, sadja in kalcija ter omejite vnos predelane hrane in sladkorja. Svojega zdravnika povprašajte, če potrebujete dodatek kalcija, vitamina D ali katero drugo prehransko dopolnilo. Ne kadite, saj kajenje stimulira nastanek vročinskih oblivov, poleg tega pa povečuje tveganje za bolezni srca in ožilja, osteoporozo in različne vrste raka. Zelo pomembna je tudi redna telesna aktivnost, pri čemer ne pozabite na vaje za moč, ki bodo upočasnile izgubo mišične mase.
Pri težavah z vročinskimi oblivi in nočnim znojenjem lahko včasih pomagajo čisto preprosti ukrepi. Oblecite se v plasteh, ponoči prižgite klimo ali ventilator in imejte vedno pri roki kozarec hladne vode. Vročinski oblivi so pogosto tudi posledica določenih sprožilnih dejavnikov, kot so vroča pijača, kofein, začinjena hrana, alkohol, stresni dogodki, visoke zunanje temperature ali kajenje. Poskusite ugotoviti, katere okoliščine delujejo kot sprožilec v vašem primeru in se jim izogibajte, če je to mogoče.
Pri nihanju razpoloženja in tesnobi v času menopavze lahko pomagajo sprostitvene tehnike, redno gibanje, dovolj počitka in zmanjšanje izpostavljenosti stresu. Če opažate izrazito slabo razpoloženje ali prepoznate simptome depresije, se čimprej pogovorite s svojim zdravnikom.
Svetujemo tudi izvajanje Keglovih vaj, s katerimi krepimo mišice medeničnega dna in preprečujemo urinsko inkontinenco. Natančnejši opis postopka izvedbe najdete v članku o urinski inkontinenci.
V primeru težav s suhostjo nožnice vam lahko pomagajo vaginalni lubrikanti. Za umivanje spolovila uporabljajte blage izdelke, ki so namenjeni uporabi na intimnem predelu, in se izogibajte agresivnejšim odišavljenim milom in penečim kopelim.
Kako vam lahko pomaga zdravnik?
Menopavza je naraven proces, ki sam po sebi ne zahteva zdravljenja. Kadar pa simptomi močno vplivajo na kvaliteto življenja, imamo na voljo več možnosti, s katerimi lajšamo neprijetne težave in obvladujemo kronične spremembe.
Hormonsko nadomestno zdravljenje
S hormonskim nadomestnim zdravljenjem (HNZ) nadomeščamo ženske spolne hormone, ki jih pred menopavzo proizvajajo jajčniki. Najpomembnejši med njimi je estrogen, ki sodeluje pri uravnavanju menstrualnega ciklusa, razgradnji in tvorbi kosti, strjevanju krvi, uravnavanju holesterola ter delovanju možganov, kože, sluznic, mišic medeničnega dna in drugih telesnih struktur. Predpišemo ga lahko samega ali v kombinaciji z progestinom (sintetično obliko hormona progesterona). Progesteron prav tako sodeluje v menstrualnem ciklusu, in sicer sproži luščenje maternične stene in menstrualno krvavitev, kadar ne pride do oploditve jajčeca. Dodajanje estrogena brez progestina povečuje tveganje za nastanek raka endometrija (notranjega sloja maternice), zato pri večini žensk uporabljamo kombinirano terapijo in tako tudi natančneje posnemamo naravni menstrualni ciklus. Estrogen brez progestina lahko prejemajo ženske, ki so imele pred tem odstranjeno maternico in zato za rakom endometrija ne morejo zboleti.
Večina žensk HNZ jemlje v obliki tablet, na voljo pa so tudi injekcije, obliži, vaginalne kreme, vaginalete (vaginalne tablete) in obročki. Pripravke za lokalno vaginalno uporabo predpisujemo ženskam, ki se spopadajo predvsem s težavami v področju nožnice in sečil, ter ženskam, pri katerih zdravil s sistemskim delovanjem zaradi različnih razlogov ne smemo uporabiti.