Nespečnost

Nespečnost je ena izmed motenj spanja, ki jih glede na mednarodno razvrstitev (International Classification of Sleep Disorders) poznamo kar 85. Zakaj nastane in kako si pomagati?

Duševni in telesni vzroki nespečnosti

Vzrok za motnje spanja so lahko različne bolezni in stanja, npr. hormonske spremembe v menstrualnem ciklusu ali v času klimakterija, čezmerno delovanje ščitnice, bolečina, strah, stres, psihična napetost, žalovanje, depresija, možganske poškodbe, čezmerna telesna dejavnost, nočno uriniranje zaradi povečane prostate ali kronične okužbe sečil, slabokrvnost, okužba s paraziti, sindrom nemirnih nog itd. Pogosti povzročitelji nespečnosti so tudi poživila ter zdravila, predpisana v neprimernem odmerku, neustrezni kombinaciji ali pa vzeta v napačnem delu dneva. V to skupino sodijo denimo kofein, nekateri antidepresivi, nekateri antibiotiki, diuretiki (zdravila, ki pospešujejo odvajanje vode) in nekatera zdravila za zniževanje krvnega tlaka. Težava je v tem, da je jemanje številnih naštetih zdravil velikokrat nujno potrebno. Nespečnost je lahko tudi posledica predolge in nepravilne rabe uspaval. To so zdravila, ki bi nam morala služiti le kot kratkotrajna pomoč. Sicer pa je vedno vredno najprej poskusiti z naravnimi uspavali, na primer z baldrijanom, saj so izvlečki in pripravki iz baldrijana varna in najbolj klinično preverjena uspavala oz. pomirjevala.

Vpliv melatonina na spanec

Melatonin je hormon, ki ga sintetizira žleza češarika v možganih. Kontrolira cirkadiani dnevni ritem drugih hormonov, spanje, imunski sistem in miselne (kognitivne) funkcije možganov. Cirkadiani sistem nas podnevi ohranja budne, ponoči pa nas spodbuja k spanju, zato velja, da je spanje najbolj kakovostno, če urnik spanja redno časovno usklajujemo z zunanjim ciklusom svetlobe in teme. V posteljo pojdimo vsak dan ob istem času pa tudi zbujajmo se vedno ob isti uri, tudi ob koncu tedna.  
Količina hormona melatonina po 25. letu začne upadati, po 80. letu starosti pa ga češarika ne izdeluje več. Dodatek melatonina se zato lahko uporablja kot zdravilo za nespečnost in ima pri tem veliko prednosti pred vsemi ostalimi uspavali, ki večinoma sodijo v skupino benzodiazepinov. Je namreč naravna sestavina, omogoča zdravo arhitektoniko spanja (menjavanje REM in neREM faz) in jo celo na novo vzpostavlja. Ne povzroča odvisnosti in v predpisani dozi ni toksičen.

Ponujamo tudi kar nekaj drugih izdelkov, ki se uporabljajo pri nespečnosti

BaldriMed vsebuje suhi vodnoetanolni ekstrakt korenine baldrijana v visokem odmerku (450mg).

Jamieson Baldrijan kapsule vsebujejo 400mg posušenih zelišč baldrijana, od tega 133mg ekstrakta korenike in korenine.

Soria Natural Baldrijan ekstrakt je naravni ekstrakt iz korenine rastline v rastlinskem glivcerinu. Ne vsebuje alkohola.

Soria Natural Baldrivel XXI so kapsule s podaljšanim sproščanjem. Pri tem izdelku gre za sinergistično delovanje večih učinkovin, saj vsebujejo liofilizirane in standardizirane ekstrakte baldrijana (140 mg), pasijonke (75 mg) in gloga (60 mg) ter eterično olje sivke (25 mg). Izdelek ne vsebuje stabilizatorjev, ojačevalcev arome, barvil in drugih nepotrebnih dodatkov, kapsule pa so primerne tudi za vegetarijance.

Avenaforce kapljice se uporabljajo pri nemiru, razdraženosti, nespečnosti in drugih težavah, ki velikokrat izvirajo iz stresa. 1 ml kapljic vsebuje 470 mg soka, stisnjenega iz svežega, cvetočega ovsa. 1 ml ustreza 31 kapljicam.

NaturaMedica Sensoril kapsule so visoko standardizirani izvleček ašvagande iz korenin in listov, saj oboje vsebuje aktivne substance. Patentirani proizvodni proces na vodni osnovi zagotavlja edinstveno razmerje med tremi bioaktivnimi sestavinami: glikovitanolidi, oligosaharidi in vitaferinom A.

Bachove kapljice delujejo na čustvenem nivoju.

Persen vsebuje korenino zdravilne špajke, ki deluje pomirjevalno. Blaži nemir, razdražljivost in napetost zaradi duševne preobremenjenosti, pri nespečnosti pa olajša uspavanje. Listi melise in poprove mete dodatno pomirjajo.

Brigita J. Koračin, mag.farm.