Smo Slovenci ogroženi?
V Evropi širjenje bolezni s piki okuženih komarjev ni prisotno. Velika večina obolelih se je okužila na potovanju po ogroženih območjih, v nekaj redkih primerih pa je prišlo do prenosa virusa z okuženega potnika na drugo osebo prek spolnega odnosa. Tveganje za večji izbruh bolezni v naših krajih je po ocenah strokovnjakov zelo majhno.
Kako preprečiti bolezen?
Cepiva zaenkrat ne poznamo. Najboljši način za preprečevanje bolezni je zato ustrezna zaščita pred piki komarjev na ogroženih območjih. Večinoma gre za komarje vrste Aedes aegypti, ki prenašajo tudi nekatere druge tropske bolezni (npr. dengo, rumeno mrzlico, čikungunjo). Pikajo predvsem podnevi, še posebej bodite nanje pozorni zjutraj in pozno popoldne, ko so najbolj aktivni. Nosite dolge hlače in majice z dolgimi rokavi, uporabljajte učinkovite repelente in zaščitne mreže, izogibajte se območjem s stoječimi vodami ter bivajte v klimatiziranih sobah, v katerih se komarji neradi zadržujejo. Prenos prek spolnega odnosa z okuženo osebo lahko preprečite z uporabo kondomov.
Kaj storiti ob sumu na okužbo?
Sum sicer lahko postavimo na osnovi klinične slike in podatka o nedavnem potovanju na ogroženo območje, vendar je potrebna potrditev z mikrobiološko analizo krvi, urina, sline ali semenske tekočine. Simptomi okužbe so namreč neznačilni in podobni simptomom številnih drugih bolezenskih stanj. Vsem, ki v 3 tednih po vrnitvi z ogroženega območja opazite zgoraj omenjene simptome, svetujemo, da obiščete osebnega zdravnika. Ta vas bo po potrebi napotil k infektologu.
Kako poteka zdravljenje?
Specifičnega zdravila zaenkrat ne poznamo, zato je zdravljenje le podporno. Bolnik potrebuje počitek, tekočine za preprečevanje dehidracije, antipiretike za zniževanje povišane telesne temperature in analgetike za ublažitev bolečin. V veliki večini primerov se stanje v nekaj dneh spontano izboljša. Pomembno je, da pred dokončno potrditvijo diagnoze ne jemljemo aspirina in drugih nesteroidnih antirevmatikov (npr. ibuprofen, naproksen, ketoprofen, diklofenak), ker pogosto povzročijo krvavitve pri bolnikih z dengo – boleznijo, ki se lahko kaže z enakimi simptomi kot okužba z virusom Zika.
Lahko zbolimo večkrat?
Raziskave zaenkrat kažejo, da prebolela okužba z virusom Zika prinaša dolgotrajno imunost in ščiti pred pojavom bolezni v primeru ponovnega pika okuženega komarja.
Kaja Mohorko, dr. med.
https://www.kajamohorko.com
Viri:
- https://www.cdc.gov/zika/
- http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/zika_virus_infection/zika-outbreak/Pages/Zika-countries-with-transmission.aspx
- http://www.who.int/mediacentre/factsheets/zika/en/
- http://www.nijz.si/sl/zika-virus