Pomen zapestne opornice pri zdravljenju sindroma karpalnega kanala

Sindrom karpalnega kanala nastane zaradi utesnitve medianega živca v zapestnem prehodu oz. karpalnem kanalu. Zanj je značilen pojav mravljinčenja in slabše občutljivosti na dotik na palcu, kazalcu, sredincu in palčevi polovici prstanca. Pogosto je prisotna tudi topa bolečina v zapestju, ki se lahko širi proti komolcu. Za sindrom karpalnega kanala je značilno nočno mravljinčenje po prvih treh prstih roke, ki se lahko pojavlja tudi preko dneva, zlasti pri opravilih, kjer je zapestje upognjeno, npr. pri vožnji kolesa ali avta, držanju računalniške miške ali pri branju knjige. Pri napredovali bolezni se lahko v roki pojavi občutek slabše moči, neobčutljivost prvih treh prstov, iz prizadete roke pa pričnejo izpadati predmeti.

Mediani živec poteka skozi karpalni kanal, ki ga na hrbtni strani tvorijo zapestne koščice, na dlanski strani pa ga omejuje vezivna plošča, ki ji pravimo transverzalni karpalni ligament. Karpalni kanal je omejen in neraztegljiv prostor, v katerem se poleg medianega živca nahajajo tetive za upogibanje prstov. Ob upogibanju zapestja prihaja do sprememb v položaju zapestnih koščic, kar vpliva na prostornino karpalnega kanala. Največjo prostornino ima karpalni kanal v iztegnjenem oz. nevtralnem položaju. Pri upogibu zapestja nazaj ali naprej se prostornina karpalnega kanala zmanjša.

Vzroki za nastanek sindroma karpalnega kanala so številni:

  • vnetja tetivnih ovojnic,
  • tumorji v zapestnem prehodu (npr. lipom ali ganglij),
  • poškodbe zapestja,
  • nekatere bolezni (sladkorna bolezen, bolezni ščitnice, revmatoidni artritis),
  • nosečnost.

Diagnozo sindroma karpalnega kanala se lahko dokaj enostavno postavi na osnovi opisa težav, ki so dokaj tipične, in na osnovi telesnega pregleda. Pri telesnem pregledu opravimo določene klinične teste, s katerimi ugotavljamo utesnitev medianega živca. Ocenimo tudi občutljivost prstov in moč palčevih mišic. Za postavitev diagnoze dodatne preiskave ponavadi niso potrebne, če pa želimo natančno opredeliti stopnjo prizadetosti medianega živca, pa svetujemo dodatne nevrofiziološke preiskave.

Začetno zdravljenje sindroma karpalnega kanala ponavadi vključuje uporabo zapestne opornice, ki omogoča nevtralen položaj zapestja. Zapestno opornico je potrebno redno uporabljati zlasti preko noči, saj je med spanjem zapestje pogosto upognjeno. Uporabo zapestne opornice svetujemo tudi čez dan pri opravilih, ki izzovejo mravljinčenje po prstih rok.

Redna uporaba zapestne opornice predstavlja učinkovito zdravljenje začetnih oblik sindroma karpalnega kanala, saj je učinkovita pri približno polovici bolnikov. Redno zdravljenje z zapestno opornico naj traja vsaj 1 - 2 meseca, nato pa je potreben kontrolni pregled kirurga. Če zdravljenje z zapestno opornico ni učinkovito, je potrebno mediani živec operativno sprostiti.

Miloš Milošević, dr. med., 
specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije, FEBOPRAS 
www.estetika-milosevic.si