Slovenci smo znani kot narod, ki rad potuje. A brezskrbno uživanje lahko hitro prekine bolezen ali poškodba, uživanje v odkrivanju neznanih krajev pa zamenja mučno iskanje zdravniške pomoči. Velikokrat si lahko pri manjših težavah pomagamo tudi sami, zato je pomembno, da se na pot odpravimo ustrezno pripravljeni. Še posebej to velja za potovanja na območja, kjer kvalitetna zdravniška oskrba ni takoj dostopna. Kaj naj torej sestavlja našo osebno potovalno lekarno?
- Zdravila proti povišani telesni temperaturi in bolečinam (glavobol, zobobol, bolečine v mišicah in sklepih), npr. Lekadol, Brufen, Daleron, Coldrex, Panadol, Nalgesin, Plivamed, Plivadon, Saridon, Calpol, Tevitamol, Ibubel, Ibacut, Aspirin.
- Izdelki za lajšanje prehladnih znakov: Zdravila za blažitev vnetja žrela ter izdelki za pomoč pri zamašenem nosu (npr. Olynth HA, Septanazal, Medex Proponasal, Afrin, Favn Sinal).
- Izdelki za preprečevanje prebavnih motenj: Probiotiki lahko preprečijo prebavne težave med potovanjem po območjih z nižjim higienskim standardom.
- Izdelki za lajšanje prebavnih motenj: Rehidracijska raztopina, medicinsko oglje, probiotiki. V primeru odhoda na odročne kraje brez možnosti hitrega dostopa do zdravniške oskrbe lahko po predhodnem posvetu z zdravnikom s seboj vzamete tudi antibiotik za zdravljenje bakterijskih zastrupitev s hrano.
- Sredstva proti potovalni slabosti: npr. Dramina, Sea-Band, MyNuti.
- Prva pomoč: Obliži, steri strip, sterilne gaze, lepilni trak, povoj, trikotna ruta. Na voljo so tudi že pripravljeni kompleti prve pomoči (npr. DermaPlast, Nexcare).
- Škarjice
- Razkužilo za rane (npr. Octenisept, Asept)
- Higienski pripomočki: Razkužilo za roke (npr. Kodan, Desderman, Plivasept), vlažilni robčki, navadni robčki.
- Pinceta za odstranjevanje klopov, trnov, osjih žel, ježevih bodic in drugih tujkov.
- Sredstvo za razkuževanje vode: Največkrat je na potovanju možno kupiti ustekleničeno vodo. Če pa se odpravljate v manj razvite kraje in niste prepričani, ali boste imeli dostop do pitne vode, s seboj vzemite sredstvo za razkuževanje vode, npr. jodove tablete.
- Termometer
- Zdravila proti alergiji: Za lajšanje občasnih blažjih težav z alergijami uporabljamo predvsem antihistaminike, npr. Claritine. Bolniki s hujšimi znanimi alergijami pa s seboj potrebujejo ustrezna zdravila, ki jih predpiše zdravnik (npr. Medrol, Epipen).
- Sredstva za zaščito pred piki insektov: Na voljo so repelenti z različnimi učinkovinami. Če potujete na tvegana območja, kjer komarji prenašajo nalezljive bolezni, svetujemo uporabo sredstva, ki vsebuje vsaj 30% DEET. To je učinkovina, za katero raziskave kažejo, da najučinkoviteje ščiti pred komarji, klopi in drugimi insekti. Ne pozabite tudi na mrežo, s katero se pred nadležnimi piki zaščitite ponoči.
- Sredstva za odpravljanje težav po piku insekta (npr. Kamagel, After Bite, Regulat Skin Repair, Smrekovit, Bach Rescue, Uriage, Phyto Garda Citroledum, Flora gel po pikih, hladilne blazinice).
- Zdravila za lajšanje želodčnih težav (npr. Nolpaza control, Rutacid, Ranital S, Noacid, Spikaur gel)
- Sredstva za sončenje z zaščitnim faktorjem ter sredstva za nego kože po sončenju.
- Kontracepcijska sredstva, če jih potrebujete. Če obstaja možnost, da boste imeli rizične spolne odnose, ne pozabite na kondome, ki edini ne ščitijo le pred neželeno nosečnostjo, ampak tudi pred spolno prenosljivimi boleznimi.
- Zdravila, ki vam jih je predpisal osebni zdravnik in jih tudi sicer redno jemljete. Pazite, da s seboj vzamete dovolj veliko zalogo.