Prihaja čas alergij

Čas cvetočih rož in prebujajoče se narave za vse izmed nas ni le lep, ampak tudi precej neugoden. Pordele, pekoče in solzne oči, smrkav nos, nadležen kašelj ter tudi srbeča koža so zvesti pomladni spremljevalci tistih, ki so alergični na cvetni prah. 

Pri zgoraj omenjenih simptomih alergijske reakcije gre za buren obrambni odziv telesa na snovi, ki mu pravzaprav niso škodljive. Posledica aktivacije imunskega sistema je vnetje, ki se kaže kot oteklost, pordelost ter srbeč, pekoč ali boleč občutek. Funkcija vnetja je sicer zaščita organizma pred tujki, vendar ker so v primeru alergij le-ti nenevarni, lahko vnetje omilimo z ustreznimi zdravili.

Pri hudih alergijskih reakcijah je potreben obisk zdravnika, pri blažjih alergijah pa si lahko pomagamo sami. V lekarni vam bo farmacevt svetoval uporabo zdravil, ki zavirajo izločanje histamina. To je snov, ki povzroči prej omenjene znake vnetja (rdečino, oteklost, bolečino in topel občutek). Antihistaminiki so na voljo v obliki tablet in tudi v obliki gela, kadar gre za manjše vnetne reakcije na koži (kot npr. pri pikih žuželk).

Zamašen, smrkav nos lahko rešujemo tudi z drugimi zdravili brez recepta, kot so dekongestivi v obliki pršil. Nos lahko prav tako spiramo s fiziološko ali pa hipertonično raztopino. Nekatere izmed teh raztopin so obogatene z bakrom, manganom ali pa ektoinom, ki pomagajo pri čiščenju in ščitijo nosno sluznico. Smrkanje in otekanje nosne sluznice lahko, vsaj deloma, tudi preprečimo z uporabo pršil na osnovi celuloze, ki ustvarijo zaščitno plast na nosni sluznici.

Pri pordelih in srbečih očeh pomagajo kapljice, ki zožijo krvne žilice v očesu in na takšen način odpravijo rdečino. Zdravila s takšnim delovanjem niso primerna za ljudi s povišanim tlakom v očesu. V tem primeru, ter tudi pri blažjih težavah, pomagajo vlažilne kapljice za oči oziroma umetne solze. Te imajo lahko dodano tudi smetliko.

Kljub številnim učinkovitim sredstvom proti alergiji pa ne pozabimo na preventivo: izogibajmo se gibanju zunaj, kadar je naš alergen še posebej prisoten. Informacije o današnjem stanju cvetnega prahu v zraku najdete na spletni strani ARSO.

Tina Breskvar, mag. farm.

Izdelke za lajšanje alergijskih reakcij najdete TUKAJ.