Uporaba kortikosteroidnih zdravil
Strije se lahko razvijejo tudi po daljši ali neustrezni uporabi glukokortikoidov, ki spadajo med kortikosteroidna zdravila in delujejo na enak način kot hormon kortizol. Zmanjšujejo količino kolagena v koži, s čimer oslabijo njene elastične zmožnosti. Naloga kolagena je namreč ohranjanje prožnosti kože, zato njegovo pomanjkanje poveča verjetnost za razvoj strij. Če jemljete glukokortikoide, natančno sledite navodilom o načinu in mestu uporabe.
Preprečevanje in odpravljanje strij
Strij tudi z uporabo najnovejših zdravil in medicinskih tehnik ni mogoče popolnoma odpraviti, vendar pa obstaja nekaj ukrepov, s katerimi lahko izboljšate njihov videz ali zmanjšate možnost za njihov nastanek. Ključnega pomena je vzdrževanje normalne teže in izogibanje jojo dietam. Pijte veliko vode in z vlažilno kremo ohranjajte primerno hidriranost kože, med nosečnostjo pa si prizadevajte za počasno in postopno pridobivanje telesne teže. Večina strij sicer ni posebej opaznih in sčasoma zbledijo ter postanejo manj vidne. Če pa so zelo izrazite ali prekrivajo večjo telesno površino, je na voljo več možnih metod obravnave. Pri vseh najboljši rezultat dosežemo, če se strijam posvetimo takoj, ko se pojavijo.
Z lokalnim nanosom krem, gelov in losjonov lahko dosežemo primerno hidracijo kože, na strije pa takšna sredstva delujejo tudi s pomočjo različnih učinkovin:
Centella asiatica (gotu kola) spodbuja sintezo kolagena in prispeva k izboljšanju natezne trdnosti novonastale kože. Zavira tudi učinek glukokortikoidov.
Vitamin C je antioksidant, ki ga telo uporablja za boj proti toksinom, znanim kot prosti radikali, ki zavirajo celjenje in nastajanje zdravega brazgotinastega tkiva. Kreme, ki vsebujejo vitamin C, lahko pospešijo rast nove kože in tako zmanjšajo velikost strij v zgodnji fazi, hkrati pa tudi zavirajo tvorbo novih.
Vitamin E poveča elastičnost kože. Elastična koža ima večjo sposobnost raztezanja, kar zmanjša verjetnost za raztrganje kožnih vlaken in posledičen pojav strij.
Raziskave kažejo, da lahko koristijo tudi hialuronska kislina, kolagensko-elastinski hidrolizati ter masaža kože z oljem grenkih mandljev ali silikonskimi geli.
Učinkovite so lahko tudi različne oblike pilingov, npr. piling s sadnimi kislinami. Uporabljajo se alfa hidroksi kisline (glikolna kislina, mlečna kislina), beta hidroksi kisline (npr. salicilna kislina), triklorocetna kislina in karbolna kislina (fenol). Pilingi so lahko blagi, srednji ali globoki. Blage lahko izvajamo sami doma, globlje pa le za to usposobljeni strokovnjaki.
Dermatolog vam lahko predpiše tudi retinoide (npr. tretinoin). Raziskave kažejo, da lokalen nanos te učinkovine znatno izboljšuje videz strij, saj pospeši nastanek novih kožnih celic in spodbuja rast kolagena. V eni od študij je tretinoin po šestih mesecih zdravljenja skrajšal dolžino strij za 14% in širino za 8%. V drugi študiji je 12 tednov zdravljenja skrajšalo strije za 20%. Med stranskimi učinki jemanja retinoidov izstopata predvsem občutljivost na sončno svetlobo ter draženje kože, ki se lahko kaže z rdečino, luščenjem ali suhostjo kože. Uporaba med nosečnostjo je močno odsvetovana, ker lahko pri plodu povzroči hude prirojene napake.
Mikrodermoabrazija je priljubljena tehnika za preoblikovanje kožne površine z uporabo aluminijevega oksida. Naprava na kožo piha posebne kristale, ki polirajo kožno površino, medtem pa vakuumska cev odstranjuje tako kristale kot odluščene kožne celice. Na ta način nežno odstranimo vrhnjo plast kože, kar spodbuja rast novega elastičnega tkiva. V primerjavi z zgoraj omenjenimi retinoidi so stranski učinki redkejši in bolniki pri zdravljenju lažje in pogosteje vztrajajo.
Laserska terapija zagotavlja varno in učinkovito zmanjšanje tako novonastalih kot tudi starejših strij. Ločimo ablativne laserje (npr. CO2 laser, Er:YAG laser) in neablativne laserje (npr. Nd:YAG laser, pulzni dye laser). Dermatolog vam lahko svetuje, katera oblika zdravljenja je ustrezna v vašem primeru. Ablativni laserji so agresivnejši, saj zgornje plasti kože odstranijo. Za neablativne laserje pa je značilno, da povrhnjih plasti kože ne poškodujejo, poseg z njimi je zato manj boleč, manjša pa je tudi možnost zapletov, npr. brazgotinjenja, trajne pordelosti ali svetlo obarvanih lis na mestu posega. Za dosego želenih učinkov je običajno potrebno opraviti več posegov, točno število pa je odvisno od barve in tipa kože. Po terapiji lahko opazimo oteklino in rdečino, ki pa kmalu izgineta. Nekaj časa se je potrebno izogibati sončenju.
Med novejše obetavne oblike odpravljanja strij spadata še IPL terapija (terapija z intenzivno pulzirajočo svetlobo) in terapija z radiofrekvenčno napravo. Obe metodi sta varni in učinkoviti.
Kirurško odstranjevanje strij pa je le redko priporočljivo in upravičeno. V primeru velike količine ohlapne kože na trebuhu po zaključku hujšanja je mogoče opraviti t.i. abdominoplastiko, s katero se odstrani odvečno kožo na trebušnem predelu, kar hkrati pomeni tudi odstranitev strij. Vendar pa vsaka operacija prinaša tudi določeno število tveganj in lahko povzroči vidno brazgotinjenje.
Kaja Mohorko, dr. med.
https://www.kajamohorko.com
Viri:
- http://www.nhs.uk/Conditions/Stretch-marks/Pages/Introduction.aspx
- http://www.medicalnewstoday.com/articles/283651.php
- http://www.webmd.com/baby/features/stretch-marks#1
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12472491
- http://www.medscape.com/viewarticle/822324_1