Prišla je pomlad, z njo pa tudi daljši dnevi, toplejše vreme in več gibanja v naravi. A prijetnejše zunanje temperature so povezane tudi s ponovno aktivnostjo klopov, ki v naših krajih prenašajo različne bolezni - predvsem lymsko boreliozo in klopni meningoencefalitis, redkeje pa tudi humano erlihiozo, tularemijo in babeziozo. En klop lahko sočasno prenaša tudi več bolezni.
Slovenija se glede na pogostost obolevanja uvršča v vrh evropskih držav. Največ okužb zabeležimo med majem in oktobrom, vendar pa mila zima in vlažna pomlad pospešita začetek dejavnosti klopov, zato se nevarnost okužbe včasih prične že februarja in traja vse do novembra. Klope sicer najdemo v gozdni podrasti, grmičevju, travi, parkih, lahko celo na domačem vrtu. Običajno živijo v predelih z nižjo nadmorsko višino, predvsem do 600m, a jih lahko opazimo vse do višine 1600m.
Zaščita pred ugrizi klopov
Na izpostavljena območja (npr. v gozdove ali na travnike) se ne odpravljajmo brez ustrezne zaščite. Svetujemo uporabo repelentov - sredstev, ki odganjanjajo različne vrste insektov. Za najučinkovitejše veljajo tisti, ki vsebujejo učinkovine DEET, ikaridin, IR3535 ali permetrin. Slednji sicer ni primeren za uporabo na koži, temveč ga lahko nanesemo le na obleke, čevlje, mreže ali šotore. Na voljo so tudi naravnejše alternative, ki vsebujejo npr. olje limonovega evkaliptusa, citronelo (limonsko travo), divji paradižnik, geranijo, sivko ali nekatera druga zelišča. Zanje so raziskave sicer pokazale manjšo uspešnost pri odganjanju insektov v primerjavi z zgoraj naštetimi sintetičnimi repelenti, zato so primernejše za uporabo na manj ogroženih območjih.
Nekateri repelenti niso primerni za otroke, nosečnice in doječe matere, zato pred uporabo vedno natančno preberite navodila. Če želite hkrati z repelentom nanesti tudi sredstvo za zaščito pred soncem, najprej nanesite slednjega in šele po nekaj minutah tudi repelent. Izdelkov ne nanašajte na poškodovano kožo in pazite, da ne zaidejo v oči ali usta. To dosežete tako, da jih ne pršite neposredno na obraz, temveč na dlani, s katerimi repelent nato razmažete po obrazu. Če izdelek vseeno pride v stik z očmi ali sluznicami, prizadeto mesto spirajte z mlačno vodo. Repelentov v obliki pršila ne uporabljajte v zaprtih prostorih ali pa prostor po pršenju dobro prezračite. Prav tako ne pršite v bližini hrane in ne vdihavajte hlapov pršila. Mlajšim otrokom repelentov ne nanašajte na roke, saj jih pogosto dajejo v usta.
Poleg repelentov je pomembna tudi uporaba ustreznih oblačil, ki naj prekrivajo čim več kože in naj bodo svetle barve, saj na temnejših tkaninah klope težje opazimo. Po vrnitvi s tveganega območja je potrebno oblačila oprati, se oprhati in umiti lase. Vedno natančno pregledamo tudi kožo celotnega telesa, saj klopova slina vsebuje protibolečinska sredstva, zato samega ugriza ne čutimo. Ob pregledu smo posebej pozorni na kožne gube, pregibe komolčnega in kolenskega sklepa, dimlje, lasišče, ušesa, dlani in stopala.
Če opazimo prisesanega klopa, ga moramo čimprej odstraniti. Pri tem ne uporabljamo olja, krem ali drugih mazil, temveč le pinceto, s katero klopa primemo čim bližje koži in ga izvlečemo z enakomernim gibom. Če glavica ostane v koži, čim hitreje odstranimo tudi to.