Zapleti
Kadar je zaprtje dolgotrajno, se lahko pojavijo:
- hemoroidi,
- analne razpoke (raztrganine v sluznici zadnjika),
- uhajanje blata (zaradi poškodb sluznice, živcev in mišic medeničnega dna ob pogostem napenjanju med odvajanjem),
- fekalna impakcija (sprijeta kepa trdega, zasušenega blata, ki maši izhod iz danke),
- sindrom kronične bolečine v trebuhu, megakolon in megarektum (nenormalna razširitev črevesja),
- volvulus sigmoida (spodnji del črevesja, imenovan sigmoid, se zavrti okoli svoje osi, kar lahko prekine dotok krvi in povzroči odmiranje črevesja),
- sterkoralni ulkus (razjeda, ki nastane zaradi dolgotrajnega draženja in pritiska zastajajočega blata na črevesno steno),
- prolaps danke (izpad danke skozi zadnjično odprtino).
Preiskave
Za preiskave se odločamo individualno. Vrstni red in izbor preiskav je odvisen od starosti bolnika, trajanja zaprtja, izgleda blata in njegovih primesi ter ugotovitev telesnega pregleda. Opravljamo lahko npr. rektalni pregled, krvne preiskave, rektoskopijo, kolonoskopijo, ultrazvočno preiskavo, rentgensko slikanje s kontrastnim sredstvom, jejunoileografijo ali magnetnoresonančno slikanje, s katerimi lahko ugotavljamo sekundarne vzroke zaprtja.
V primeru suma na primarni vzrok pa lahko izvedemo naslednje funkcionalne preiskave:
- Meritev orocekalnega tranzita: Bolnik zaužije kapsulo s posebnim sredstvom, vidnim na rentgenski sliki. Po določenem času opravimo rentgensko slikanje in opazujemo razporeditev sredstva po črevesju.
- Anorektalna manometrija: Skozi zadnjik se v danko vstavi cevka s pritrjenim balončkom, ki se v danki napihne. Zunanji konec cevke je povezan z napravo, ki zaznava in meri krčenje mišic. Cevko z balončkom nato povlečemo nazaj na prosto, pri tem pa na zaslonu opazujemo delovanje in koordinacijo mišic, potrebnih za iztrebljanje.
- Ocena delovanja analnega sfinktra: Pri tej preiskavi v danko vstavimo z vodo napolnjen balonček, nato pa merimo čas, ki je potreben, da bolnik balonček iztisne, kot bi iztiskal blato.
- Defekografija: Danko napolnimo s posebno pasto, ki vsebuje sredstvo, vidno na rentgenski ali magnetnoresonančni sliki. Bolnik nato pasto izloči, kot bi izločal blato, medtem pa s slikanjem spremljamo proces odvajanja.
- Elektromiografija mišic medeničnega dna in analnih sfinktrov: S to preiskavo merimo električno aktivnost mišic. Opravimo jo, če sumimo, da je zaprtje posledica motnje v krčenju mišic ali motnje v živčno-mišičnem prenosu.
Zdravljenje
1. Zdravljenje osnovne bolezni
Če zaprtje nastane kot posledica določene znane bolezni (npr. hemoroidov, polipov, nevrološke bolezni, presnovne bolezni..), je primarni cilj zdravljenja zaprtja seveda zdravljenje osnovne bolezni.
2. Spremembe v prehrani in življenjskem slogu
Večina ljudi zaužije premalo vlaknin. Povečan vnos vlaknin pri zaprtju zelo koristi, ker poveča težo blata in pospeši njegov prehod skozi črevesje. Na vsakih 1000 zaužitih kalorij moramo zaužiti 16 gramov vlaknin, ki jih najdemo predvsem v otrobih, izdelkih iz polnozrnatih žit, stročnicah (npr. v fižolu, grahu, čičeriki, leči..), drugi zelenjavi (npr. v artičokah, bučah, ohrovtu, brokoliju, korenju, pastinaku, špinači, koruzi, krompirju, sladkem krompirju..), sadju (npr. v hruškah, kiviju, jabolkih, avokadu, figah, slivah, jagodičevju, rozinah, dateljnih..), oreščkih (npr. v mandljih, pistacijah, navadnih in pekan orehih, arašidih..) in semenih (npr. v lanenem semenu, chia semenih, bučnih semenih, indijskem trpotcu..). Res pa je, da lahko nenadno povečanje količine zaužitih vlaknin povzroči napenjanje in vetrove, zato je potrebno količino povečevati postopoma.